„Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch návrhářky, která odmítla vyrobit svatební stránky pro osoby stejného pohlaví,“ komentují média další významné vítězství náboženské svobody u Nejvyššího soudu USA. National Reviewk tomu přináší komentář: Nejvyšší soud rozhodl, že webdesignérka, vyznáním evangelikální křesťanka, která se z náboženských důvodů staví proti manželství osob stejného pohlaví, nemůže být nucena vytvořit svatební webové stránky pro homosexuální pár. Lorie Smithová, grafická designérka, která chtěla rozšířit svou činnost v oblasti svatebních webových stránek, se domáhala u soudu rozhodnutí, že stát Colorado proti ní nemůže uplatňovat svůj antidiskriminační zákon.
SOUVISEJÍCÍ – Soud vyslechl závěrečné argumenty v případu Briana Houstona
„První dodatek Ústavy Spojených států zakazuje Coloradu, aby nutilo designérku webových stránek vytvářet expresivní návrhy, které by vyjadřovaly sdělení, s nimiž designérka nesouhlasí,“ napsal ústavní soudce Gorsuch. Soud rozhodl, že stát Colorado ji nemůže nutit, aby se vyjadřovala způsobem, který porušuje její hluboce zakořeněné přesvědčení.
„Jak však tento soud již dlouho tvrdí, možnost myslet si své a svobodně vyjadřovat své myšlenky patří k našim nejcennějším svobodám a je součástí toho, co udržuje naši republiku silnou,“ dodal soudce Gorsuch.
Bidenova administrativa se ve svém amicus briefu (dobrovolné nabídnutí právního pohledu soudcům někým, kdo není stranou sporu) postavila na stranu státu Colorado.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu nebylo jednomyslné. Soudkyně Sotomayorová, která podala námitku, k níž se připojili další dva liberální soudci, důrazně nesouhlasila se stanoviskem většiny a tvrdila, že rozhodnutí je součástí širšího vzorce podkopávajícího práva menšin. „Soud dnes poprvé ve své historii přiznává podniku otevřenému veřejnosti ústavní právo odmítnout obsluhovat příslušníky chráněné třídy,“ dodala Sotomayorová.
Hlasování dopadlo poměrem 6:3 pro náboženskou svobodu!
x x x
„Ani sníh, ani déšť, ani sobota: Nejvyšší soud přinesl vítězství křesťanskému pošťákovi“, komentuje Christianity Today další rozsudek Nejvyššího soudu, který rozhodl jednomyslně ve prospěch pensylvánského poštovního zaměstnance. Ten přišel o práci, protože odmítl nastoupit na nedělní doručovací směnu kvůli svému křesťanskému svěcení sedmého dne. Soud rozhodl, že vyhovění náboženské praxi Geralda Groffa nepředstavuje „nepřiměřenou zátěž“ pro poštovní provoz, který se rozšířil o neděle pro doručování zásilek Amazonu. Zaměstnavatel by měl právo na obranu před požadavkem zaměstnance pouze tehdy, pokud by obtíž vzniklá vyhověním žádosti byla ‚nepřiměřená‘.
SOUVISEJÍCÍ – Podle německého soudu má katolická církev oběti zneužívání zaplatit 300.000 eur
„Doufám, že toto rozhodnutí umožní i ostatním, aby si mohli zachovat své přesvědčení, aniž by žili ve strachu, že přijdou o práci kvůli tomu, čemu věří,“ řekl po vynesení rozsudku pošťák Groff.
x x x
Nejvyšší soud v Německu nedávno zrušil zákazy zakazující pokojná modlitební shromáždění před potratovými klinikami a rozhodl, že zákazy porušují ústavní práva, praví zpráva Christian Post.
Spolkový správní soud v Lipsku, který je jedním z pěti nejvyšších spolkových soudů v Německu, minulý týden rozhodl, že plošné zákazy modlitebních protestů před potratovými klinikami zasahují do svobody shromažďování zaručené Základním zákonem pro Spolkovou republiku Německo, který byl ratifikován v roce 1949. Toto rozhodnutí představuje přelomové právní vítězství pro pobočku 40 dní pro život se sídlem v Pforzheimu, kterou vede Pavica Vojnovicová.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: David Floryk Datum: 8. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – Nejvyšší soud USA