Ve vatikánském Tiskovém středisku se sešli účastníci synodního setkání „Církev je náš domov“, kterého se zúčastnili lidé s postižením z pěti kontinentů. Mezi nimi sestra Claire-Marie, řeholnice s Downovým syndromem, která evangelizuje mladé lidi v Lurdech, a otec Justin, jezuita slepý od narození. Jejich návrhy a svědectví shromážděné v dokumentu budou předány papeži.
Claire-Marie unikla potratu a nikdy se nedozvěděla proč. Její matka trpěla Downovým syndromem a lékaři a právníci jí doporučili, aby těhotenství přerušila. Zákony ve Francii by to dokonce umožňovaly. Proč přišla na svět, je nevysvětlitelné: „Byla to Panna Maria, narodila jsem se vlastně 8. prosince,“ říká. Hned v nemocnici byla opuštěna, v osmi měsících ji adoptoval pár žijící mezi Francií a Polskem. Je řeholnicí už asi deset let: „Měla jsem silné Boží volání: ‚Chci, abys mě následovala‘. Cítila jsem se šťastná.“ Sedm let žije v Lurdech, kde se setkává třeba i s 300 mladými lidmi a hovoří s nimi o evangeliu a kráse života z víry.
Život, který je poselstvím
Mohlo by se zdát, že příběh této sedmatřicetileté řeholnice je jednou z obvyklých pohádek se šťastným koncem, pohádek o nemoci, povolání a vykoupení, které se vyprávějí dětem v katechismu. Ale už jen její přítomnost ve světě je silným poselstvím. A sice, že i z toho, co se zdá být „odpadem“, abychom použili výraz papeže Františka, mohou vyrůst skvělé plody. Ona, sestra Claire-Marie, černovlasá, drobné, téměř dětské postavy, s rukama zvyklýma pracovat, vždycky ráda opakuje: „Život je dar.
Dokument pro papeže
Dnes byla řeholnice ve vatikánském Tiskovém středisku spolu s dalšími čtyřmi zdravotně postiženými lidmi různého původu a národnosti, kteří se v posledních měsících účastnili zvláštního setkání pro naslouchání, které uspořádalo Dikasterium pro laiky, rodinu a život po dohodě s Generálním sekretariátem synody v rámci synodální cesty, kterouzačal papež František. Přibližně 35 účastníků, kteří zastupovali biskupské konference a mezinárodní sdružení, se již zúčastnilo diecézních synodních konzultací. Od května vedou otevřený dialog se Svatým stolcem – online i živě – s přesným cílem: „Aby byl náš hlas slyšet“.
Svědectví, příběhy, návrhy, ale také odsouzení mnoha předsudků a diskriminace, které číhají ve společnosti i v církvi – kde stále existují kněží, kteří nepodávají eucharistii mentálně postiženým – to vše bylo shromážděno v dokumentu předaném sekretariátu synody. Včera na konci generální audience předalo pět zástupců skupiny v doprovodu sekretáře dikasteria otce Alexandre Awi Mello dokument papeži. „Děkujeme vám, protože synoda nám dala příležitost učinit církev ještě inkluzivnější,“ řekla papeži Giulia Cirillo, mladá žena na vozíku ze Sant’Egidio. „To já vám děkuji!“ odpověděl František.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 27. září 2022 Foto: Pixabay – ilustrační