Zvonaři v brodecké dílně odlili největší zvon zvonohry nové kaple v Loučce

Brodek u Přerova – Zvonaři ve zvonařské dílně v Brodku u Přerova ve čtvrtek odlili největší zvon unikátní zvonohry, která bude součástí budované kaple sv. Jana Pavla II. v Loučce u Vizovic na Zlínsku. Podobu kaple navrhl přední český architekt Josef Pleskot, odlitý brodecký zvon bude jedním ze 40 zvonů největší zvonohry v České republice. Celkové náklady se pohybují kolem 22 milionů korun, kaple by měla být otevřena příští rok, řekl dnes ČTK Josef Kořenek, který je jedním ze zakládajících členů Spolku pro zbudování kaple v Loučce.

„Jde o opravdu velmi zajímavý zvon, jde o největší zvon zvonkohry a celého projektu, na kterém pracujeme. Na výšku měří zhruba metr a váží 500 kilogramů,“ řekla dnes ČTK zvonařka Leticie Vránová – Dytrychová. Její zvonařská dílna již některé z dalších zvonů ze zvonohry odlila, rukama zdejších zvonařů projde postupně všech 40 zvonů, na kterých bude uvedeno jméno patrona zvonu a jméno dárce.

SOUVISEJÍCÍ Kostel svatého Vojtěcha v Příbrami získal po více než 80 letech chybějící zvon

Výroba zvonu, který je součástí zvonohry na střeše kaple, je v porovnání s výrobou kostelních zvonů podle ní specifická. „Tento nese jméno Panna Maria, je to výchozí základní tón A1. Na všechny zvony, které jsou součástí zvonkohry, jsou kladeny daleko vyšší nároky, co se týká alikvotních tónů; je to daleko náročnější práce,“ doplnila zvonařka. Příprava na jeho výrobu trvala podle ní zhruba 2,5 měsíce a samotná výroba zabrala zhruba tři měsíce.

Zvon podle Josefa Kořenka daroval hlavní donátor kaple smíření a její velký podporovatel Tomáš Chrenek s rodinou. „Zvonohra obsahuje 40 zvonů a každý zvon má svého patrona. Poprvé v naší zemi bude mít svůj zvon řada mučedníků z doby nacismu i komunismu. Každý zvon má také svého donátora, jehož jméno bude na něm zaznamenáno,“ doplnil Kořenek.

Unikátní zvonohra bude umístěna na střeše nově budované kaple zasvěcené Janu Pavlovi II.. Výstavba má být podle iniciátorů projektu poděkováním za záchranu obce, která měla být na konci 2. světové války vypálena a srovnána se zemí kvůli spolupráci obyvatel s tamními partyzány, což se však nakonec nestalo a obec byla uchráněna. „Kaple je budována jako poděkování Pánu Bohu za záchranu obce před vypálením na konci 2. světové války – zázrakem bylo vypáleno pouze sedm hospodářských budov,“ doplnil Kořenek. Za vznikem nové Kaple stojí Spolek pro zbudování kaple v obci Loučka, vybudována bude podle architektonické návrhu AP ateliéru architekta Josefa Pleskota.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. prosince 2024 Foto: Pixabay

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář