Zulehnerovy iniciativy pro církev ve střední a východní Evropě slavily společně svá výročí

Teologové propojení ve sdruženích Pastorales Forum Wien a PosT Netzwerk se v Záhřebu setkali se známým vídeňským pastorálním teologem Paulem Michaelem Zulehnerem, aby diskutovali o synodalitě.

V Záhřebu se od 2. do 5. července slavilo dvojí výročí společností, které vzešly ze školy Paula M. Zulehnera (84). Pastorales Forum Wien existuje již 35 let a PosT Netzwerk středoevropských a východoevropských pastorálních teologů 20 let. V Pastoračním institutu Záhřebské arcidiecéze se sešli biskupové a akademici z devíti zemí, aby diskutovali o místě církve ve společnosti a o probíhajícím celosvětovém synodálním procesu. Kromě Chorvatů přijelo pětatřicet účastníků sympozia z Německa, Gruzie, Polska, Slovenska, České republiky, Ukrajiny, Maďarska a Rakouska.

Na slavnostním ceremoniálu, kterého se zúčastnili mimo jiné místopředseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a bělehradský arcibiskup Ladislav Nemet, biskup polské diecéze Plock Szymon Stulkowski a záhřebský pomocný biskup Ivan Sasko, Zulehner připoměl, jak ho jako mladého profesora pastorální teologie v 80. letech minulého století požádal tehdejší vídeňský kardinál Franz König (1905-2004): „Jeďte do východní Evropy!“. „Byli jsme aktivně přítomni při mnoha zlomových okamžicích dějin,“ dodal Zulehner, pro něhož se tak angažmá ve východní a střední Evropě stalo životním projektem.

Po pádu komunismu v roce 1989 bylo založeno sdružení „Pastorale Forum, Verein zur Förderung der Kirchen in Ost/Mittel-Europa“ se stipendijním programem, s jehož pomocí mohlo za posledních 35 let ve Vídni dokončit svou disertační práci nebo habilitaci 140 mužů a žen ze zemí střední a východní Evropy. „Jak důležité bylo v té době spojit mladé lidi z různých postkomunistických zemí, dát jim možnost pokračovat ve studiu, setkat se s novými myšlenkami a výzvami na významné univerzitě s dobrými profesory,“ řekl při slavnostním ceremoniálu bělehradský arcibiskup Nemet. „Dnes, stejně jako tehdy, potřebujeme lidi s vizemi a sny, kteří jsou připraveni něco udělat pro budoucnost Evropy,“ dodal místopředseda CCEE. Evropa dnes čelí novým nacionalismům, pokusům o izolaci a rozdělení; křesťané jsou bohužel na všech stranách a nenávist a nedostatek ochoty k míru jsou hluboce zakořeněny v lidských srdcích. O to více jsou potřebné iniciativy, jako je Pastorační fórum, „kde se křesťanské hodnoty žijí, studují a předávají“.

Ze Zulehnerovy inspirace vznikla v roce 2004 v Praze odborná společnost PosT Netzwerk, která sdružuje pastorální teology střední a východní Evropy. Sdružení, které je registrováno ve Vídni, každoročně pořádá sympozia pastorální teologie. Jeho předsedou je Michal Opatrný, děkan Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jedním ze zaměření sympozií, která se konají vždy v jiné zemi, je zkoumání místní církve. V Záhřebu účastníci navštívili mimo jiné areál Chorvatské katolické univerzity a sídlo Chorvatské biskupské konference (HBK). Generální sekretář biskupské konference Krunoslav Novak během setkání mimo jiné zdůraznil fenomén imigrace do Chorvatska. První duchovní pro imigranty Filipín by měl dorazit v příštích několika týdnech, informoval Novak. 

Text: doc. Michal Opatrný

Foto: archiv TF JU Datum: 12. července 2024

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář