Žinkovy – Žinkovy na jihu Plzeňska převzaly od českobudějovického biskupství kostel na náměstí. Darovací smlouvu na převod za korunu podepsal městys už dříve. Po zápisu do katastru převzal kulturní památku a klíče od ní závěrem tohoto týdne. ČTK to řekl starosta Josef Karhan (Žinkovské SNK). Žinkovy mají 850 obyvatel.
„Farář z nepomuckého arciděkanství za námi přišel s tím, že biskupství vytipovalo několik kostelů, o něž už nemají sílu se starat a nezvládají to finančně. Navrhli, že by nám ho bezúplatně převedli,“ uvedl starosta. Městys s nimi pak dva roky jednal, Chtěl, aby církev za to, že se Žinkovy postarají o kostel, přidala ještě pozemky v katastru obce. „Něco málo se nám povedlo, zarovnali jsme naše pozemky nad kravínem až k faře, šlo o zhruba pět hektarů,“ uvedl. Dvacet hektarů nad Žinkovy a les si církev ponechala.
SOUVISEJÍCÍ – Č. Brod jedná s církví o opravách a využití chátrajícího kostela ve Štolmíři
„Jde o dominantu obce. Rozhodování v zastupitelstvu bylo jednoduché – jestli koukat na kostel, který tu bude chátrat, nebo si ho vzít pod sebe a něco s ním udělat. Musíme se o něj postarat,“ uvedl Karhan. Žinkovy teď musí hlavně investovat do střechy, která je havarijním stavu. Starosta řekl, že náklady na její opravu budou jasné, až se zjistí stav střechy, připraví rozpočet, pak bude městys shánět dotace. Fasáda, na níž se zhruba před 20 lety podílela obec a kraj, drží. „Staticky je to také dobré. Ale vevnitř je všechen mobiliář – oltář, sochy, varhany i lavice – napadený červotočem, takže s tím budeme muset bojovat,“ řekl.
Letošní rozpočet s opravami kostela nepočítá. „Možná s hasiči a myslivci zkusíme nějak brigádně opravit tu nejhorší část střechy. Pak na ní připravíme rozpočet, abychom ji dali celou do kupy,“ uvedl.
Církev vytipovala převod žinkovského kostela na obec také kvůli tomu, že na mše tam dochází už jen pár lidí. Vede je pravidelně farář z Nepomuka jednou za dva nebo tři týdny. „Jsme domluveni, že podstatu svatostánku chceme zachovat,“ řekl starosta.
Žinkovy by chtěly kostel víc otevřít veřejnosti, umožnit tam prohlídky a za zdí vybudovat park. „Každý rok tady děláme na Václava pouť a v areálu kostela řemeslnický jarmark a další akce. Když se kostel o pouti otevře, tak je o komentované prohlídky velký zájem,“ dodal Karhan.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 30. července 2023 Foto: Wikimedia Commons