Když v roce 1960 přijel osmiletý Joel Edwards z Jamajky do Londýna, měl se před tamními křesťany na pozoru. Domníval se, že pouze černí letniční mohou být skuteční křesťany.
„Mysleli jsme si, že ještě baptisté by mohli být v pořádku, protože křtí stejně jako my, a tak možná jsou skutečnými křesťany,“ napsal později ve své knize o misii. „Metodisté nás zmátli; nemohli jsme přijít na to, zda jsou to anglikáni nebo baptisté. Anglikáni neměli šanci a katolíci byli antikristi! Dokonce jsme nedůvěřovali ani bílým letničním! Nekázali tak dlouho, nepotili se, moc neskákali ani nekřičeli, prostě nevypadali vůbec jako letniční!“
SOUVISEJÍCÍ – Britští metodisté schválili homosexuální svazky, evangelikálové zvažují odchod
V následujících letech Edwards nejenže překonal své předsudky; zasvětil svůj život sjednocování křesťanů, ale stal se také prvním černým předsedou Britské evangelikální aliance. Jak informuje Christianity Today, Edwards sloužil jako mluvčí tisíců britských evangelikálních křesťanů, kteří měli tak často různé pohledy na politiku, teologii či společnost.
Kdykoli byl připraven s jasným odhodláním kázat evangelium pro rozhlasovou stanici BBC a bojovat proti nespravedlnosti. Joel Edwards zemřel minulý týden na rakovinu ve věku 70 let.
„Joel vytvořil vícejazyčnou službu založenou na osvobozujícím zmocnění Kristova evangelia, které mluvilo k srdcím tak rozdílných lidí,“ řekl pro CT Joe Aldred z Fóra národních církevních lídrů. „Stejně jako apoštolové v den Letnic, tak ho lidé slyšeli mluvit o neomezené a transcendující moci Boží, která překonává rasu, kulturu a náboženství.“
Nalezení identity
Většina karibských křesťanů, miliony indických a západoafrických přistěhovalců, kteří během tří desetiletí přišli do Velké Británie – přišli s kombinací ekonomického pragmatismu a vlasteneckého idealismu. Edwardsova komunita však věřila, že mají svému novému domovu co duchovně nabídnout.
Edwards slyšel, jak jeho starší spoluvěřící přemýšlejí znovu a znovu o Ester 4,14: „Kdo ví, možná nás Bůh povolal do Spojeného království právě pro dobu, jako je tato.“
„To byl zásadní text v srdcích a myslích karibských křesťanů, kteří sem počátkem šedesátých a osmdesátých let přišli.“
Byla to velká otázka identity: Co to znamená být křesťanem a jaký je náš misijní úkol zde v Británii? Napsal: „Kdo jsme? K čemu nás Bůh povolal a jak chápeme dosah poslání v Británii ve vztahu k tomu, kdo jsme? “
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 9. července 2021 Foto: Britská evangelikální aliance – Joel Edwards