Minulý měsíc zemřel ve věku 85 let Francis Sunderaraj, evangelikální lídr z Indie, který se zasloužil o rozvoj křesťanského vzdělávání a službu laických členů církve.
Jako vedoucí křesťanského vzdělávání Indického evangelikálního společenství (EFI) Sunderaraj podporoval a dohlížel na rozvoj nejpopulárnějšího učebního plánu pro nedělní školy, který byl přeložen do 32 jazyků a dialektů.
Věřil, že „vzdělávání laiků, aby se stali Pánovými pracovníky v celé společnosti, je velmi produktivní službou“, řekl magazínu Christianity Today jeho dlouholetý přítel Safír Athjal.
Svým učebním plánem podpořil v Indii utvoření jednotné evangelikální identity. Odlišil evangelikály od liberálních křesťanů a dal jim směr a zaměření.
SOUVISEJÍCÍ – Psal projevy pro Bushe. Zemřel vlivný evangelikál, který věřil, že politika se může dělat i slušně
„Vzdělávání je pro růst církve naprosto zásadní,“ napsal Sunderaraj. „Naším cílem musí být vždy budování Božího království.“
Sunderaraj se narodil 7. dubna 1937 v anglikánské rodině střední třídy v Čennaí ve státě Tamilnádu. Zpíval ve sboru a sloužil jako ministrant.
Když bylo Sunderarajovi 17 let, zúčastnil se setkání Mládeže pro Krista, kde se o evangelium podělil hostující kněz z Anglie. Sunderaraj byl dotčen kázaným Božím slovem a odevzdal svůj život Kristu, protože věřil, že Ježíš „může dát mému životu na tomto světě smysl, pokud se mu jen ve víře odevzdám“.
Navzdory zkušenosti s obrácením se Sunderaraj potýkal s problémy až do svých dvaceti let.
SOUVISEJÍCÍ – Zemřel profesor Nového zákona Gordon Fee. Evangelikály učil vnímat hloubku Písma
„I když jsem se navenek účastnil bohoslužeb, hluboko uvnitř jsem byl v zoufalém stavu,“ napsal později. „Zoufalý kvůli frustrující nedůslednosti, kterou jsem procházel ve svém duchovním životě, a pocitu nedostatku směru, pokud jde o mou budoucnost.“
Metodistický mentor narozený v Americe ho upozornil, že toto je problém, kterým by se neměl zabývat. Pastor poukázal na 1. Tesalonickým 5,24: „Ten, který vás povolal, je věrný; On to udělá.“ Tato slova v něm zůstala po zbytek jeho života.
Sunderaraj studoval na biblickém semináři Union v Yavatmalu v Maháráštře a poté získal stipendium Světové rady církví na Princetonském teologickém semináři.
Jeho chápání služby – jak se sám vyjádřil – bylo formováno výzvami profesorů z různých úhlů pohledu. Přesvědčil se o „důležitosti a nezbytnosti holistické služby“, která zahrnuje evangelizaci a sociální činnost.
„To je to, co nacházíme v Ježíšově životě,“ řekl.
Sunderaraje hluboce ovlivnily klasické křesťanské filmy, mezi něž patří Ben-Hur, Desatero přikázání a Plášť. Zapůsobil na něj způsob, jakým dokážou v lidech budovat víru.
„Bůh si tyto filmy do jisté míry použil, aby mě krok za krokem vedl k tomuto slavnému společenství a vztahu s Ním,“ řekl podle Christianity Today.
Po absolvování semináře odešel Sunderaraj do Malajsie a stal se pastorem metodistického sboru, který sloužil početné indické diaspoře, včetně migrujících dělníků těžících kaučuk ze stromů. V rámci svého nasazení jezdil Sunderaraj s vozem Volkswagen Beettle přezdívaný také Brouk od místa k místu a setkával se s členy komunity.
Systémové ekonomické problémy, s nimiž se potýkají migrující pracovníci, ho více než kdy jindy přesvědčily o důležitosti holistické služby. Jeho zájem o tyto lidi ho přiměl k tomu, aby zhodnotil podmínky, ve kterých žijí. A přemýšlení o historii vykořisťování mu připomnělo důležitost evangelizace.
„Začal jsem si uvědomovat, že žijeme v padlém světě, že je tu tolik nespravedlnosti a že prvotní příčina je v něčem jiném. Musím jim tedy předkládat evangelium,“ řekl.
Sunderaraj později vedl tamilský sbor v Kuala Lumpuru a poté se v roce 1978 vrátil do Indie, aby pracoval na vzdělávacím programu EFI. Za hlavní prioritu si stanovil výukový program pro nedělní školy.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 22. prosince 2022 Foto: screenshot YouTube – Francis Sunderaraj