Brno – Den poté, co získal Cenu města Brna za zásluhy o demokracii a lidská práva, zemřel ve středu v 95 letech Karel Ellinger. Pracoval jako chemik ve Výzkumném ústavu pozemních staveb v Brně a je autorem řady patentů a zlepšovacích návrhů. V 15 letech musel jako potomek židovského otce do transportu se svým bratrem Janem, prošel několika koncentračními tábory včetně Osvětimi. O svých zkušenostech hovořil na řadě besed. O úmrtí ČTK informoval historik ze spolku Amerfo Pavel Paleček.
Ellinger se narodil do významné brněnské rodiny křesťanské mamince a židovskému otci. Jeho rodina se přátelila i s prvním československým prezidentem Tomášem Gariggue Masarykem. Ellingerův dědeček byl Masarykův spolužák z brněnského gymnázia.
SOUVISEJÍCÍ – Zemřel britský evangelikální vůdce Roger Foster
Za války musel Karel Ellinger v roce 1943 odjet s bratrem do terezínského ghetta, odkud se dostal o rok později do Osvětimi. Tam se setkal s tamějším lékařem Josefem Mengelem, který prováděl na vězních sadistické experimenty. Život si zachránil díky tomu, že mu zatajil svůj věk. Osvobození se dočkal v koncentračním táboře v Dachau. Válku přežil jako jediný ze spolužáků z židovského gymnázia, nepřežil ani jeho bratr.
O svých zkušenostech začal hovořit až po roce 1989 a pravidelně se až do vysokého věku účastnil debat s žáky a studenty brněnských škol o totalitě, za což mj. získal zmíněnou Cenu města Brna.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 1. února 2024 Foto: Pixabay – ilustrační