Želivský klášter má novou připomínku vězněních duchovních

Želiv – Kněze a řeholníky vězněné za totality připomíná v klášterním kostele v Želivě nový památník. Odhalený byl po mši konané při příležitost pouti smíření. Autorem památníku je slovenský výtvarník Svetozár Ilavský. Z jeho dílny je také obětní stůl instalovaný v želivském kostele Narození Panny Marie v loňském roce.

Středem pomníku je ukřižovaný Kristus. Jeho podoba vznikla už v roce 2003 při příležitosti návštěvy Jana Pavla II. na Slovensku. Pro ni Ilavský vytvořil Krista v nadživotní velikosti. Byl dominantou pódia v Bratislavě. Jeden ze tří tehdy vzniklých návrhů nyní Ilavský uplatnil v želivském klášteře, ve kterém byli v 50. letech minulého století internovaní duchovní z Čech, Moravy a Slovenska.

Desku památníku Ilavský doplnil písmen INM (in memoriam). „Jakoby je ve spěchu vyškrábal některý z uvězněných větvičkou nebo kusem dřeva do země na památku, abychom nezapomněli,“ řekl Ilavský.

Památník doplňuje deska s citátem z deníku Antonína Šuránka, jednoho z internovaných kněží. Zaznamenal, že se denně modlí i za ty, kteří ho zatknuli a budou ho soudit. „Abych ukázal, že jako katolický kněz nemám k nim žádné nenávisti…,“ pokračuje citát.

V želivském klášteře byl internační tábor v letech 1950 až 1956, zadržováno tam bylo 464 duchovních. Mezi nimi František Tomášek, pozdější pražský arcibiskup a kardinál, který se v Želivě se svými spoluvězni znovu setkal 13. srpna 1968. V klášteře se touto dobou pravidelně koná pouť smíření.

Dnešní mši sloužil opat kláštera Jáchym Jaroslav Šimek spolu s opatem kláštera v německém Hambornu Albertem Dölkenem. Připomněli oběti totalit v řadách církve i ty, kteří byly v Želivě internováni. Na živu je z vězněných duchovních už jen Karel Exner, dlouholetý farář v Nové Pace.

Jména internovaných duchovních jsou od srpna 2013 vepsána na zdi v ambitech kláštera. Nový památník se nachází přímo v kostele.

Klášter v Želivě komunisté zrušili v roce 1950, od roku 1957 v něm byla psychiatrická léčebna. Premonstráti se mohli vrátit počátkem 90. let.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 13. srpna 2019  Foto: Wikipedie – Želivský klášter

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář