Možná jste také zaznamenali zprávu o tom, že se křesťané v pákistánském městě Faisalabád v provincii Pandžáb v srpnu stali terčem útoků v Pákistánu ze strany většinových muslimů. Zničeno bylo při tom několik kostelů, hřbitov a asi 20 domů patřících křesťanům.
Nedávno navíc přišla další znepokojivá zpráva pro tamní křesťany a další náboženské menšiny: Pákistánský parlament totiž schválil zpřísnění postihů rouhání za urážku jakékoli manželky, člena rodiny nebo společníka proroka Mohameda.
Nyní se ještě čeká na podpis prezidenta. Jak připomíná zpráva organizace International Christian Concern, tyto zákony usnadňují věznění či dokonce zabíjení křesťanů.
Život v neustálém strachu
Zmíněné události představují jen špičku ledovce. Útoky na pákistánské křesťany rozhodně nejsou ničím výjimečným a už vůbec ne novým. Navíc zákony proti rouhání byly v této jihoasijské zemi již dříve dlouhodobě zneužívané jako bič na náboženské menšiny. Ačkoli nikdo zatím nebyl na základě tohoto zákona popravený, existují desítky případů, kdy obviněné usmrtil zfanatizovaný dav.
SOUVISEJÍCÍ – Zdechovský / Pronásledování křesťanů v Pákistánu nelze přehlížet ani v době koronavirové
Když už zde padla zmínka o zákoně proti rouhání, rád bych připomněl především známý případ křesťanky Asia Bibi odsouzené za údajnou urážku islámu k trestu smrti. Odsouzená byla právě na základě zmíněného zákona.
Obrovským štěstím bylo, že případ se dočkal silné medializace a rozsudek smrti vyvolal odpor po celém světě. Za její propuštění se vyslovil např. tehdejší papež Benedikt XVI., mnoho dalších významných světových představitelů a co je důležité i řada samotných muslimů.
Celá kauza po mnoha letech nakonec skončila dobře, žena byla zproštěna obžaloby a v roce 2019 mohla odletět do Kanady, kam se už předtím podařilo dostat části její rodiny. Kvůli četným výhružkám smrti nemohla Asia Bibi, ani její rodina zůstat ve své rodné zemi.
Nejednalo se zdaleka o ojedinělý případ svého druhu. O některých z nich jsem psal už dříve. Křesťané zde mnohdy musí žít ve strachu před útoky ze strany muslimských radikálů.
Podpora ze strany USA
Jako pozitivní posun můžeme vnímat alespoň to, že nedávné útoky odsoudila pákistánská vláda i USA, které vyzvaly Islámábád k prošetření nepokojů. Pátá nejlidnatější země světa je stále jednou z těch, kde jsou lidé hlásící se ke křesťanství pronásledovaní nejvíce.
Související – Zdechovský / Je třeba přestat zavírat oči nad únosy a nucenými sňatky křesťanských dívek v Pákistánu
Podle poslední zprávy organizace Open Doors, která mapuje pronásledování křesťanů, se Pákistán v celosvětovém srovnání umístil jako sedmý. Křesťané zde vedle násilných útoků čelí diskriminaci v mnoha oblastech a často i ekonomickým těžkostem.
U žen a dívek jsou také obvyklé únosy spojené s nucenými sňatky a násilnými konverzemi k islámu. Také Komise Spojených států pro mezinárodní svobodu vyznání pravidelně řadí Pákistán mezi „země zvláštního zájmu.“
Přehlížený globální fenomén
Pronásledování křesťanů představuje problém týkající se velké části světa. Konkrétně především Asie a severní části Afriky. Zvláštní pozornost si zaslouží Nigérie, protože právě v této africké zemi ročně umírá především důsledkem teroristických útoků radikálních islamistů zdaleka nejvíce křesťanů.
Vysoké míře pronásledování či diskriminace čelí nyní zhruba 360 milionů lidí hlásících se ke křesťanství. Jedná se o nezanedbatelné číslo jak v rámci celého „křesťanstva,“ tak i celosvětové populace. K nějaké formě pronásledování křesťanů kvůli jejich víře či postojům ale může docházet a dochází prakticky kdekoli na světě.
Například v Nikaragui nyní čelí represím jezuitský řád či finská politička Päivi Räsänenová je souzená kvůli tomu, že veřejně obhajovala pojetí manželství jako svazku muže a ženy.
Pronásledování křesťanů je tedy globálním fenoménem. Rozhodně si zaslouží naši větší pozornost a není možné ho přehlížet. Přestože může jít někdy dokonce o životy lidí, bohužel se o těchto věcech stále dozvídáme spíše sporadicky. Přitom už samotná celosvětová pozornost může pomoci, jako se tomu stalo i v případě zmíněné pákistánské ženy.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL Datum: 28. září 2023 Foto: Tomáš Zdechovský