Už v polovině loňského prosince se odehrál děsivý masakr 750 křesťanů u ortodoxního kostela Panny Marie ze Siónu v Aksumu na severovýchodě Etiopie. Zprávy o této hrůzné události se dostaly na veřejnost až v lednu. Proč?
Už v polovině loňského prosince se odehrál podle několika svědectví děsivý masakr 750 křesťanů u ortodoxního kostela Panny Marie ze Siónu v Aksumu na severovýchodě Etiopie. Zprávy o této hrůzné události se dostaly na veřejnost až v lednu 2021. Situace v celé oblasti je totiž dlouhodobě velmi nepřehledná a dřívějšímu informování bránil zákaz vstupu novinářů do Tigrajské oblasti.
Související – Zdechovský: Umožní v Nizozemí vraždit postižené děti?!
Krveprolití několika stovek lidí zmínila ve své zprávě z počátku ledna nezisková organizace European External Programme with Africa sídlící v Belgii, která dlouhodobě mj. sleduje stav lidských práv a celkovou situaci zvláště v oblasti afrického rohu. První informace o masakru měli poskytnout přeživší, kteří se pěšky dostali do města Mekelle vzdáleného asi 200 km od Aksumu. Navzdory hrůzu nahánějícímu počtu obětí zůstala událost spíše na okraji zájmu médií.
Masakru se měli dopustit příslušníci etiopských ozbrojených sil spolu s amharskými milicemi. V kostele se údajně skrývalo až 1000 lidí v obavách, že ozbrojenci chtějí ukořistit archu úmluvy údajně uloženou v kostele a odvézt ji do etiopské metropole. Motivy, které vedly příslušníky etiopských ozbrojených sil ke spáchání takového krveprolití, dosud nejsou přesně známé. Ví se ale, že stovky lidí skrývající se v tomto kostele odvedli ozbrojenci z objektu na vedlejší náměstí, kde na ně měly armáda a milice začít střílet a způsobit krveprolití.
V této souvislosti bych také rád zmínil, že kostel Panny Marie ze Sionu v Aksumu je velmi významným poutním místem pro Etiopskou ortodoxní církev. Současný kostel stojí na místě chrámu postaveného už ve 4. století, kdy Etiopie jako jedna z prvních zemí na světě přijala křesťanství a Aksum byl centrem tehdejšího státu. Od té doby je zde údajně uschována i zmíněná archa úmluvy.
Masakrů se v oblasti událo víc, mediální zájem je mizivý
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Masakr v Aksumu byl součástí konfliktu mezi Tigrajskou lidovou osvobozeneckou frontou a etiopskou vládou v severovýchodní části země. Bohužel také nebyl zdaleka ojedinělý. K prvním ozbrojeným střetům došlo v listopadu a za relativně krátkou dobu došlo i k dalším několika případům vraždění se srovnatelným počtem obětí, jako např. krveprolití v Mai Kadra, při němž mělo zahynout 700 lidí. Z oblasti uteklo už více než 50 000 lidí do sousedního Súdánu.
Související – Zdechovský: Útoky na kostely a synagogy jsou projevem odporného barbarství
Etiopie nebývá běžně středem světové pozornosti a jak už bylo zmíněno, obrovský problém představuje nedostatek informací o tamním dění způsobený z velké částí omezením působení novinářů v Tigrajské oblasti. I tak by nás ale měla znepokojovat skutečnost, jak malý zájem médií (s výjimkou těch křesťanských) vyvolala tato událost navzdory šokujícímu počtu obětí.
Útok na lidi u kostela v Aksumu můžeme zcela bezesporu považovat za jednu z mnoha ukázek toho, jak je problém útoků na křesťany zvláště v afrických a asijských zemích přehlížený. Při tom je situace na řadě míst Afriky a Asie opravdu vážná. Pokud před nimi budeme zavírat i nadále oči, stane se, že v řadě míst křesťané zmizí jak pára nad hrncem. A kdo myslíte, že je nahradí?
Přeji hezký den a veselou mysl!
Autor je europoslanec za KDU – ČSL Datum: 5. března 2021 Foto: Tomáš Zdechovský
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
1 Komentář
Marcela
Děkuju, že se těmito tématy zabýváte. 🙏♥️