Zatčení jehovisté v Rusku si stěžují na mučení při výsleších

Moskva – Členové náboženské společnosti Svědci Jehovovi, které ruští policisté pozatýkali v půli února v Surgutu na Sibiři, si stěžují na mučení. Vyšetřovatelé je tak nutili k doznání a udávání souvěrců. Uvedl to dnes server Newsru.com s tím, že tyto stížnosti vyšetřují místní úřady.

Jehovisty v Rusku zakázal nejvyšší soud jako extremistickou organizaci. Tento měsíc byl odsouzen k šesti letům za mřížemi dánský jehovista za to, že v ruském městě Orjol organizoval společné modlitby.

Na mučení surgutskými vyšetřovateli si postěžovali advokátům podle serveru Mediazona technik Jevgenij Kajrjak (32), inženýr Vjačeslav Boronos (52), svářeč Alexej Plechov (41), technik Arťom Kim (31), opravář výtahů Kirill Severinčik (21) a řidič Sergej Volosnikov (41). Po mučení byli většinou ochotni podepsat cokoliv, jen aby utrpení přestalo.

„Uslyšel jsem zvuk elektrického paralyzéru. Řekli mi, že teď se budu smažit,“ uvedl Arťom Kim. „Po deseti zásazích jsem byl nucen navzdory své vůli pomlouvat sám sebe a druhé věřící. Když se vyšetřovateli něco nezdálo, vyhrožoval, že mučení zopakuje. Také hrozil, že budou stíhat i manželku,“ vylíčil Kajrjak. „Hned tě vyléčíme,“ uslyšel Boronos, když se snažil odradit policisty od mučením vylíčením svých nemocí a neduhů. Nicméně nakonec jej bili po hlavě, namísto po zádech jako ostatní. „Křičel jsem, ‚co to děláte‘, ale vrazili mi roubík do úst. Dusil jsem se,“ vyprávěl Volosnikov.

„Žádné mučení neuplatňujeme,“ tvrdí vyšetřovatelé, kteří tři zadržené jehovisty stíhají jako organizátory činnosti extremistické organizace.

Nicméně stížnosti na mučení podle agentury TASS prověřují jejich nadřízení a také oblastní ombudsmanka, na kterou se obrátili příbuzní obětí.

Skandály s mučením na policejních strážnicích jsou v Rusku dosti časté a obvykle propukají, když vyslýchaný zaplatí životem za zvláště brutální trápení. Tyto jevy podle médií souvisejí i s tím, že policisté mnohdy ani nevědí, jak jinak podezřelého usvědčit, než jej násilím donutit, aby se přiznal.

Ruský soud 6. února poslal na šest let za mříže Dána Dennise Christiansena jako prvního z jehovistů. Byl shledán vinným z extremismu. Podle verdiktu „využíval svou autoritu duchovního vůdce“ a zajišťoval činnost organizace Svědků Jehovových ve městě Orjol v centrální části evropského Ruska, přestože věděl o jejím zákazu. Evropské sdružení Svědků Jehovových vyjádřilo politování nad odsouzením nevinného člověka, který nespáchal žádný zločin. Šéf dánské diplomacie Anders Samuelsen vyzval Rusko, aby respektovalo svobodu vyznání.

Po celém Rusku je stíháno více než 70 jehovistů. Jejich pronásledování začalo v roce 2017, kdy nejvyšší soud rozhodl o zákazu této náboženské společnosti. Loni v prosinci se ruský prezident Vladimir Putin nečekaně pozastavil nad tímto postupem a obvinění z extremismu označil za nesmysl. Pronásledování jehovistů však neustalo.

Svědkové Jehovovi mají v Rusku přibližně 175.000 členů. Hnutí založené v roce 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. Po světě má kolem osmi milionů aktivních věřících. Problémy mívá s úřady hlavně kvůli odmítání krevních transfúzí. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a při sčítání lidu v roce 2011 se k nim hlásilo na 13.000 osob.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: screenshot YouTube – Dennis Christiansen je veden na soud

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář