V Brně na brněnském výstavišti 12. října 2017 začala čtrnáctidenní výstava Rytíři nebes, největší od roku 1945. Kardinál Duka převzal nad výstavou záštitu.
Odpoledne 12. října se slavnostně otevřela výstava Rytíři nebes, která připomíná odkaz československých příslušníků britského Královského letectva a jejich zásluhy na poražení nacistického Německa. Hostem vernisáže byli samotní účastníci druhé světové války, pilot-stíhač RAF Emil Boček a pilot a průzkumník sovětské armády Vladimír Hrozný, dnes oba žijící v Brně. Z Izraele přiletěl také brněnský rodák major Hugo Marom, který opustil Československo posledním z kindertransportů Nicholase Wintona.
Záštitu akci udělil i pražský arcibiskup Dominik Duka, který k letectví a válečným letcům dlouhodobě projevbuje své sympatie ze vzpomínky na svého otce, který sloužil za II. světová války jako zbrojíř u 31. bombardovací perutě Královského letectva ve Velké Británii.
Reklama
Veřejnosti se na výstavě poprvé představí jména a tváře dvou a půl tisíce Čechoslováků působících ve službách RAF – pilotů, mechaniků, techniků, zbrojířů a dalších. Mohou si prohlédnout i osobní věci několika z nich, od uniforem a vyznamenání až ke šperkům či deníkům. Doplňkem vystavených předmětů je audiovizuální projekce, která mimo jiné přináší záznam rozhovoru s již zesnulým generálem Nedvědem. Událost takového rozsahu se v Česku nekonala od roku 1945.
Vyjádřit úctu připomenutým bojovníkům druhé světové války přišli potomci a příbuzní letců i osobnosti jako primátor Brna Petr Vokřál, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek nebo zástupce velitele Vzdušných sil AČR Petr Hromek. Modlitbu za zemřelé vyslovil kardinál Dominik Duka, který připomenul, že v armádě RAF sloužili vedle sebe nejen Češi, Moravané, Slezané, Slováci, Rusíni a Židé, ale také na dvě stě Němců.
Výstava Rytíři nebes bude v pavilonu Morava přístupná do 26. října, pak se přesune do Technického muzea a následně do Prahy. Poté je v plánu její putování po městech Evropy, Spojených států a Austrálie.
Zdroj: dominikduka.cz