Amsterodam – Muzeum Anne Frankové v Amsterodamu vyrábí dokonalou repliku úkrytu, v němž židovská dívka Anne Franková a dalších sedm lidí přečkalo část války, skryti před nacisty. Replika skrýše autorky světoznámého deníku o hrůzách druhé světové války poté spolu se 125 exponáty zamíří do Spojených států. V muzeu židovské historie na Manhattanu 27. ledna začne výstava věnovaná Anne Frankové, jejímu životu a deníku, který napsala, uvedla agentura AP.
„Poprvé v historii bude (muzeum) Dům Anny Frankové představovat něco, co bych nazval průkopnickým zážitkem mimo Amsterdam. Návštěvníci se budou moci ponořit do detailní rekonstrukce tajné přístavby v reálném měřítku. Do místností, kde se Anna Franková, její rodiče, sestra a další čtyři Židé více než dva roky skrývali, aby unikli nacistickému zajetí,“ řekl ředitel nizozemského muzea Ronald Leopold v rozhovoru s agenturou AP.
SOUVISEJÍCÍ – Švédští demokraté kvůli urážce Anne Frankové suspendovali moderátorku své TV
Těžištěm výstavy bude samotný úkryt, ale výstava bude mapovat i život rodiny Frankových v Německu, jejich cestu do Nizozemska a rozhodnutí začít se ukrývat. Další část bude věnovaná objevení skrýše a deportaci. Mezi exponáty bude chybět originál deníku a rukou psané poznámky, které jsou příliš vetché pro cestu přes oceán.
Leopold uvedl, že výstava v New Yorku bude „pohlcující, interaktivní a strhující zážitek“. Muzeum chce podle ředitele Frankovou představit „nejen jako oběť, ale také jako dospívající dívku, spisovatelku a symbol nezdolnosti a síly“.
Slavnostní otevření je naplánované na Mezinárodní den památky obětí holocaustu, u příležitosti 80. výročí osvobození tábora Osvětim. Agentura AP připomíná význam výstavy v době rostoucího antisemitismu v souvislosti s více než rok trvající válkou mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás.
Židovská dívka původem z Německa Anne Franková utekla do Nizozemska s nástupem Adolfa Hitlera k moci, do úkrytu se rodina uchýlila v roce 1942. Anne začala psát ve svých 13 letech v úkrytu v Amsterodamu deník, poslední zápis je z 1. srpna 1944. Pak byl úkryt prozrazen a ani ne šestnáctiletá Anne zahynula v březnu 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen, který o pouhý měsíc později osvobodila britská armáda.
Deník obsahuje vzpomínky, úvahy, nenaplněné touhy i každodenní zážitky dívky. Byl přeložen do více než 70 jazyků a prodalo se ho přes 30 milionů kusů, první vydání zajistil po válce Annin otec, jediný přeživší člen rodiny. Deník inspiroval také řadu divadelních her a filmů.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 17. října 2024 Foto: Wikimedia Commons