Nová pamětní deska připomínající absolventy Wheaton College, Jima Elliota, Eda McCullyho a další dva misionáře už nebude označovat jejich vrahy z kmene Waorani jako „divoké indiány.“ Místo toho bude zveřejněn podrobnější popis spolupráce amerických misionářů s místními domorodci.
Podle Christianity Today známá americká evangelikální škola bude v novém textu podrobně opisovat, jak misionáři vnímali Boží povolání ke službě mezi lidmi kmene Waorani, „kteří nikdy neslyšeli poselství evangelia. Domorodý kmen byl v té době znám svým násilím vůči cizincům přicházejícím do Jižní Ameriky.“
SOUVISEJÍCÍ – Studenti z Wheatonu žalují město Chicago, že dostali zákaz evangelizovat v městském parku
Pracovní skupina, která přezkoumala a revidovala znění textu, měla za cíl posunout příběh – nyní jeden z nejvýznamnějších zápisů misionářského mučednictví ve 20. století – nad rámec událostí z 8. ledna 1956.
„Jejich činy se odehrály v určitém dobovém kontextu, ale nechceme je tam ponechat,“ uvedla podle CT profesorka historie Kathryn Longová z Wheatonu. Evangelikální vysoká škola v březnu stáhla původní desku s odvoláním na obavy studentů a členů komunity ohledně charakterizace ekvádorského kmene.
Následně byla jmenována pracovní skupina, která zkontrolovala a revidovala text na pamětní desce, která připomíná památku obou absolventů školy společně s Nateem Saintem, Rogerem Youderianem a Petem Flemingem.
Foto: YouTube – zabití misionáři
V pracovní skupině byl autor knihy o misionářích a jejich úmrtí nebo antropoložka, která strávila většinu svého dospělého života mezi lidmi kmene Waorani. Skupina také konzultovala svůj text se synem jednoho ze zabitých misionářů Stevem Saintem.
V čele skupiny stála Beverly Liefeld Hancocková, prezidentka asociace absolventů Wheatonu, jejíž matka Olive ovdověla po smrti svého manžela Peta Fleminga, který byl zabit ekvádorskými domorodci. Hancocková podle Christianity Today řekla, že doufá, že přeformulování bude sloužit ke cti lidí kmene Waorani, kteří jsou stvořeni k Božímu obrazu. Dodala, že revize odráží názor rodin padlých misionářů i absolventů Wheatonu, kteří slouží jako evangelisté.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 21. června 2021 Foto: Wikipedie – památní deska ve Wheaton College