Vyhrůžky, nátlak a sledování. Modlitby potřebují i čínští křesťané vycházející z vězení 

Koncem května se křesťanská novinářka Čang Č-čenová zúčastnila každodenního modlitebního setkání na platformě Zoom, které pořádali členové církve Early Rain Covenant Church (ERCC). Bývalá právnička a aktivistka strávila čtyři roky ve vězení za reportáž o epidemii Covid-19 ve Wuhanu.

„Abych byla upřímná, mám opravdu strach,“ řekla přes slzy prominentní reformované domácí církvi v čínském Čcheng-tu. „Ve skutečnosti nejsem tvrdá, ale jsem člověk, který často pláče. … Je to bolestné, protože je pro mě nepohodlné chodit do církve, protože jsem sledována. Toužím vidět své bratry a sestry v Kristu, přesto se neodvažuji nikoho navštívit.“

SOUVISEJÍCÍČínské úřady odsoudily křesťana z domácí církve k pěti letům vězení 

Magazín Christianity Today popisuje, jak o týden a půl později se na WeChatu svěřila, že ji vyslýchá a vyhrožuje jí místní policie. Varuje ji, že pokud znovu překročí „červenou linii“, pošle ji zpět do vězení. Čang napsala: „Čí červenou linii všichni chráníte? Je červenou linií život lidí? Nebo je to ‚názor nadřízených‘? Nechci jít do vězení a nejsem ta, která by tam měla jít.“

O několik dní později byl plánovaný rozhovor s Čang pro Christianity Today zrušen poté, co její účet v šifrované aplikaci pro zasílání zpráv náhle zmizel.

„Stále je v centru pozornosti a snáší velký tlak, včetně nekonečných výslechů nebo policejních návštěv v jejím bydlišti,“ řekl CT Wang Ťien-hung, zakladatel organizace na podporu Čang Č-čenové, která působí ve Velké Británii. „Musí být diskrétní, když obchází velký čínský firewall. Spojení se zahraničím pro ni představuje velké riziko.“

Její trvalé sledování není mezi čínskými křesťany, kteří si odpykali trest a byli propuštěni, ojedinělé. Misionář John Cao a pastor Jang Hua také nadále žijí pod drobnohledem, protože úřady monitorují místo jejich pobytu, příspěvky na sociálních sítích i to, s kým se setkávají. Jakmile si policisté všimnou „podezřelých“ aktivit – například mluvení o jejich pobytu ve vězení nebo navazování kontaktů s dalšími věřícími – hrozí jim, že půjdou zpět do vězení.

Čang se začala angažovat v oblasti lidských práv a politického aktivismu poté, co se v roce 2015 stala křesťankou. Předtím pracovala jako finanční poradkyně ve firmě obchodující s cennými papíry v Šanghaji, dokud ji firma nevyhodila za to, že odmítla falšovat finanční údaje. Konverze ke křesťanství změnila její životní dráhu.

„Jako křesťanka dělám věci na základě evangelia,“ řekla Čang v roce 2019 Rádiu Svobodná Asie. „Doufám, že se křesťané mohou zasadit o pokojnou reformu této země.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. srpna 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář