Billy Graham byl rozený obchodník a velmi dobře to věděl. V létě roku 1936, po absolvování střední školy, prošel křížem krážem Jižní Karolínu a prodával kartáče od společnosti Fuller. Nakonec se stal nejlepším obchodníkem ve státě. Tato zkušenost mu dala důležitou lekci, na kterou nikdy nezapomněl: Máte-li nejlepší produkt na světě, ohlašujte to s vroucím přesvědčením a nejlepšími marketingovými nástroji, které máte k dispozici.
Toto je pozadí příběhu, který Uta Balbierová vypráví ve své nové knize Volání k pokání v Europě: Billy Graham a masové evangelizace během studené války (Altar Call in Europe: Billy Graham, Mass Evangelism, and the Cold-War West). Podle Christianity Today je Balbierová profesorkou historie na Oxfordské univerzitě a své nové knize nabízí poutavé čtení vycházející z anglických a německých pramenů o životě věhlasného evangelisty. Je z toho jedna z nejdůležitějších knih o životě Billyho Grahama za poslední desetiletí.
SOUVISEJÍCÍ – Billy Graham by oslavil 100 let
Autorčin hlavní argument je jednoduchý: Graham dokázal inovativním způsobem integrovat evangelikální křesťanství s moderní dobou. Slovy jedné novinářky, kterou cituje: „To staré náboženství je pryč a silou atomové bomby ho nahradilo to moderní.“
Volání k pokání se zaměřuje na Grahamovy významné evangelizační kampaně v Londýně (1954), Berlíně (rovněž 1954) a New Yorku (1957). Balbierová podle Christianity Today rozvádí svou tezi zkoumáním pěti aspektů, které spojovaly americké, britské a německé životy v 50. letech 20. století, navzdory podstatným kulturním rozdílům: obavy ze studené války, rostoucí konzumní společnost, zkušenosti z evangelizačních kampaní, Grahamovo charisma a výsledky jeho služby, které změnily životy lidí. Ve všech těchto oblastech Graham vstoupil do souboru kulturních procesů, které tou dobou již byly v pohybu.
Obavy ze studené války
Balbierová ve svém vyprávění zachycuje dvě vážné hrozby té doby – sekularizace a militantní komunismus. Pro tehdejší politiky na obou stranách Atlantiku bylo řešením pokřesťanštění Západu. Během evangelizační kampaně v Los Angeles v roce 1949 Graham zvolal: „Pokud chcete být skutečným patriotem, staňte se křesťanem.“ O osm let později se viceprezident Richard Nixon vyjádřil k evangelizaci v New Yorku a ne náhodou přinesl osobní pozdrav od prezidenta Dwighta Eisenhowera.
Splynutí církve a státu bylo v Evropě poněkud méně nápadné, ale zdaleka to nechybělo. Anglikánský arcibiskup Geoffrey Fisher nabídl požehnání na evangelizaci v Londýně. Premiér Winston Churchill požádal Grahama, aby se s ním setkal na Downing Street 10, v jeho soukromé rezidenci. Následující rok Graham kázal v soukromé kapli pro královnu Alžbětu a prince Philipa.
SOUVISEJÍCÍ – Billy Graham hlásal evangelium více lidem než kdokoli jiný v historii
V Německu byla snaha o pokřesťanštění národa o něco menší, částečně proto, že němečtí evangelikálové se báli znepřátelit si představitele církve ve východním Německu. Přesto biskupové luteránské státní církve jeho kampaň s výhradami podpořili.
Ve všech třech zemích byl Graham kritizován za zahalování kříže do vlajky, ale pochybovači si velkou pozornost nezískali. Padesátá léta nebyla šedesátá léta.
Nárůst konzumní společnosti
V 50. letech si Západ idealizoval prosperitu stejně jako svobodu. Ekonomická revoluce slibovala materiální hojnost, technologické zázraky a potěšení z cestování a volného času.
Graham to všechno přijal. Ujistil své posluchače, že problémem není dobrý život, ale ochota nechat ho zastínit duchovní cíle. Byla to otázka rovnováhy. Byla to také záležitost lidské povahy. Schopnost vybrat si jednu značku mýdla před jinou bylo podobné jako schopnost vybrat si Krista před méně přínosnými věcmi.
Balbierová zdůrazňuje nejen Grahamovy kazatelské úspěchy, ale také produkované dokumenty, které vytvořila Evangelizační asociace Billyho Grahama.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 23. února 2022 Foto: CC Search – Billy Graham