Kayla Muellerová se narodila ve městě Prescott v Arizoně. Navštěvovala North Arizona University, kde studovala politologii.
Nikdo, kdo znal Kaylu, si nedokázal představit, jak její život skončí, nebo že by jí byla zasvěcena operace amerických speciálních sil, která měla zajmout nebo zabít jejího věznitele. To je jen část jejího neuvěřitelného příběhu.
Kaylina snaha pomáhat začala na střední škole, když pracovala jako dobrovolnice v útulcích pro bezdomovce. Na střední škole zvýšila povědomí o genocidě v Dárfúru v Súdánu a za svou práci v organizaci Americorps a Big Brothers Big Sisters získala v roce 2007 prezidentské ocenění za dobrovolnickou službu.
Na vysoké škole působila v organizaci United Christian Ministries. Její nadřízený ji popisuje jako „pokornou dívku , která se snažila zmírnit utrpení i jedné osoby. Neunikala jí malá, zdánlivě nevýznamná gesta soucitu.“
Během vysoké školy cestovala na dobrovolnické mise do Indie, Izraele a na palestinská území. V Arizoně pracovala na klinice pro lidi trpící AIDS.
V prosinci 2012 Kayla odcestovala na turecko-syrskou hranici, aby poskytla pomoc syrským uprchlíkům. Trpěla spolu s trpícími a na svém blogu v té době napsala: „Hněv, smutek a strach jsou nejlepší komponenty pro soucit.“
Dne 3. srpna 2013 navštívila se svým přítelem nemocnici Lékařů bez hranic v syrském Aleppu, aby opravila internetové připojení nemocnice. ISIS je oba údajně zajal další den.
„Jediný, koho skutečně máš, je Bůh“
O Kayle nebylo nic slyšet až do příštího jara. Pak poslala pozoruhodný dopis své rodině. Řekla, že se s ní „zacházelo s nejvyšším respektem a laskavostí,“ napsala před mučením, které mělo přijít.
Poznamenala: „Pamatuji si, že mi máma vždycky říkala, že Bůh nakonec je jediný, koho skutečně máš. Přišla jsem na místo zkušenosti, kde jsem se v každém smyslu slova odevzdala našemu tvůrci, doslova nikdo jiný nebyl.“
Dále dodala: „Dozvěděla jsem se, že i ve vězení člověk může být svobodný.“ Ujistila svou rodinu, že „ve mně zbývá hodně odhodlání. Nevzdávám se a vytrvám bez ohledu na to, jak dlouho to potrvá.“
Podle amerických představitelů ji Abú Bakr al-Bagdádí mučil a opakovaně znásilňoval, než v únoru 2015 oznámil, že zemřela. Její tělo nebylo nikdy nalezeno.
Její spoluvězni však tvrdí, že se nikdy nevzdala naděje a nezištně se snažila o blaho ostatních zajatců nad své vlastní.
Jedna spoluvězeňkyně si vzpomíná na její „silnou víru, která jí dala spoustu síly“ a dodala: „Byla velmi dobrá přítelkyně. Byla chytrá. Byla sranda s ní být. Byla velmi laskavá a velmi štědrá.“
Další bývalá rukojmí novinářům řekla, že Kayla úmyslně promarnila šanci na útěk, aby zvýšila pravděpodobnost úniku pro skupinu dospívajících dívek, které byly v zajetí s ní. Jednou v noci našly způsob, jak se dostat z domu al-Bagdádího, a požádaly ji, aby šla s nimi. Řekla jim: „Ne, protože jsem Američanka. Pokud s vámi uteču, udělají vše proto, aby nás znovu našli. Je lepší, abyste unikly samy. Zůstanu tady.“
Operace amerických speciálních sil byla věnovaná památce Kayle Muellerové při smrti Abú Bakra al-Bagdádího. Když umíral, skrýval se v tunelu a své děti používal jako lidské štíty.
Lidstvo si ho bude pamatovat jako jednoho z nejhorších zločinců historie. Kaylu Muellerovou si bude připomínat jako jednu z nejodvážnějších mučednic historie.
-mn- Datum: 2. listopadu 2019 Foto: YouTube – Kayla Muellerová