Přední křesťanská organizace monitorující náboženské pronásledování varovala, že nedávný vojenský puč v Barmě bude pravděpodobně „strašnou zprávou“ pro utlačovanou křesťanskou menšinu v zemi.
Open Doors uvádí, že armáda posledních 50 let „systematicky pronásleduje křesťany“, a varuje, že situace věřících se může nyní ještě více vyhrotit, když je vydaná na nemilost do rukou vojenských jednotek.
Podle portálu Premier v současné době žije v Myanmaru přibližně 4,4 milionu křesťanů. Zemi po několika desetiletí postihuje občanská válka. Po pondělním puči nastoupil do čela státu generál Min Aung Hlaing a vyhlásil na jeden rok výjimečný stav.
Barmská armáda se v posledních letech dostala na titulky světových médií za brutální zacházení s muslimskou menšinou zvanou Rohingové a rovněž čelila obviněním z genocidy křesťanské populace ve státě severní Kachin.
„Vláda v rukou armády by mohla znamenat posílení moci pro dominantní náboženství,“ řekl místní partner Open Doors, který je kvůli bezpečnosti v anonymitě. „Armáda v minulosti vždy chránila svou buddhistickou kulturu a tradici. To může mít vážné důsledky pro církev.“
„Buddhistický nacionalismus protežovaný armádou odsunul muslimy a křesťany do kategorie občanů druhé kategorie a způsobil, že ze země uprchlo více než milion lidí,“ dodal místní křesťan pro Open Doors.
Armáda zadržela všechny přední představitelé státu a přerušila komunikační kanály po celé zemi. „Jsme odříznuti od našich kontaktů uvnitř země, ale snažíme se monitorovat situaci,“ dodal místní křesťan Open Doors.
Armáda má podle Open Doors také zkušenosti s devalvací místní měny. „Může se to stát znovu. Tím se ekonomika země propadne. Při zavírání bank nebude možné si z banky vybrat finanční podporu pro církev přicházející ze zahraničí,“ konstatuje lidskoprávní organizace.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 5. února 2021 Foto: screenshot YouTube – vojenský převrat v Barmě