Leonardo De Chirico vede s italskou vládou spor o „vnitřní vlastnosti“ církevních staveb.
Evangelikální pastor trvá na tom, že Breccia di Roma (Římský průlom), který se nachází asi kilometr od Kolosea, je církevní budova. Křesťané se tam pravidelně scházejí k modlitbám, chválí Boha a naslouchají kázání Slova. Státní daňový úřad však upozornil, že tento multifunkční prostor, v němž se nachází také teologická knihovna a středisko misijního vzdělávání, nemá klenuté stropy, vitráže, vyvýšený oltář, svíčky ani sochy svatých, které jsou běžně spojovány s kostely ve většinově katolických zemích, a proto nemá nárok na osvobození od daně z náboženských důvodů.
SOUVISEJÍCÍ – „Jsme zmateni a zklamáni,“ reagují italští evangelikálové na účast šéfa WEA na ekumenické modlitbě ve Vatikánu
„Argumenty jsou hloupé a chabé,“ řekl De Chirico magazínu Christianity Today. „Na obrázcích, které ukazovali, byly impozantní budovy, ale my jsme ukázali, že muslimské modlitebny jsou jednoduché a některé katolické skupiny se scházejí v obchodech. Synagogy vypadají jako naše prostory. Všechny jsou osvobozeny od daní. Nežádáme o žádné privilegium. Nežádáme o něco, co ostatní nemají.“
Tento konflikt trvá již od roku 2016. Soud nižší instance se postavil na stranu reformované baptistické církve, ale daňový úřad podal odvolání. Případ nyní putuje k italskému Nejvyššímu soudu.
Osvobození od daní však není nejvážnějším sporem, který De Chirico s Italy vede ohledně toho, co je to církev. V roce 2014 napsal pamflet kritizující papežství. V roce 2021 napsal reformovaný pastor a předseda teologické rady Italské evangelikální aliance knihu, v níž tvrdí, že „teologický rámec římského katolicismu není věrný biblickému evangeliu“.
Proto ho přinejmenším frustrovalo, když se Thomas Schirrmacher, šéf Světové evangelikální aliance (WEA), v září připojil k ekumenické modlitební vigilii na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Zdálo se mu, že generální sekretář celosvětového evangelikálního sdružení se hlásí k duchovnímu vedení papeže Františka a podporuje vizi jednoty, která nemá oporu v evangeliu.
„Když se s někým modlíte na veřejnosti, říkáte tím, že rozdíly mezi našimi teologiemi jsou pouhé poznámky pod čarou,“ poznamenal De Chirico pro Christianity Today. „Dialog je vítán, ale existují základní rozdíly, na které nemůžeme zapomenout nebo je ignorovat.“
V říjnu Italská evangelikální aliance Schirrmachera veřejně kritizovala za to, že evangelikální vůdce „překročil hranici“. Španělská evangelikální aliance vydala následující měsíc podobné prohlášení.
„Není snadné obhajovat, že my, evangelikálové, neskloníme hlavu před papežem, když to dělá generální sekretář WEA,“ uvádí se v prohlášení španělských evangelikálů. „Považujeme za nutné, abychom veřejně vyjádřili svůj rozhodný nesouhlas s jeho účastí na této akci a se způsobem, jakým jednal.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 22. března 2024 Foto: Pixabay – Vatikán