Vláda projedná návrh na změnu zákonů o církvích a náboženských společnostech

Praha – Vláda ve středu projedná návrh zákona o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů. Vyplývá to z programu jednání kabinetu. Ministerstvo kultury navrhuje změny v právní úpravě právnických osob zakládaných registrovanými církvemi a náboženskými společnostmi. Mění mimo jiné jejich označení z „evidovaných právnických osob“ na „církevní právnické osoby“.

Další důležitou změnou je stanovení možnosti získat úředně ověřené výpisy z Rejstříku registrovaných církví a náboženských společností, Rejstříku svazů církví a náboženských společností a Rejstříku evidovaných, respektive církevních právnických osob v elektronické podobě.

SOUVISEJÍCÍNávrhy ANO na omezení výše peněžitých náhrad pro církve vláda odmítla

Některé navrhované změny se také týkají právní úpravy zvláštních práv, například je navrhováno umožnit církvím a náboženským společnostem, které disponují oprávněním k výkonu zvláštních práv, podat návrh na zrušení oprávnění k výkonu těchto zvláštních práv, což dosud není možné.

Návrh obsahuje i návazné drobné změny zákona o správních poplatcích, vyvolané zjednodušením právní úpravy evidovaných právnických osob.

Ministerstvo kultury upozornilo, že návrh zákona nepřináší zvýšené nároky na státní rozpočet, výdaje spojené s jeho realizací budou hrazeny z jeho rozpočtu v rámci schválených limitů výdajů na příslušný rok.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Tak to vypadá, že se něco chystá. Co třeba oddávání LGBTQ+ klientů v církvi? Bude to možné odmítnout? Jakou právní sílu pak budou mít vnitrocírkevní dokumenty v porovnání se zákonem? Jak budou soudy rozhodovat pod tlakem LGBTQ+ aktivistů, kteří se budou dovolávat Antidiskriminačního zákona?

    Jedno řešení se zde nabízí. Církve mohou oddávání vázat na vnitřní podmínky, jako je například „členství v církvi“ nebo „znovuzrození“. Ovšem příkladem je Apoštolská církev, pro jejíž některé pastory je „sňatkový průmysl“, který se jim otevřel, natolik lákavý, že iniciovali změnu ústavy, aby mohli „zákonně“ nevěřící oddávat. https://selah.cz/uvahy/oddavani-nevericich-v-apostolske-cirkvi-argumenty-proti-a-odpovedi-obhajcum/ Nabízejí jim v podstatě zážitkové sňatky (prohlašují, nikoliv svým klientům, že jde o evangelizaci), a to za velkého potlesku sekulárního publika. Třeba zde: https://www.beremese.cz/forum/obrad/oddavajici-pavel-knob-z-apostolske-cirkve-nemate-nekdo-zkusenost/

    Nyní jim stát nabízí alternativu. Chcete se vyhnout diskriminaci (a možného postihu), když odmítnete oddat LGBTQ+ klienty? Vzdejte se svých zvláštních práv. Jenže pochybuji, že si – lidově řečeno – „kapři vypustí vlastní rybník“. Přitom hmotné výhody z toho plynoucí opravdu nemusí být primární motivací tohoto jednání a nemusí na něm mít podíl všichni oddávající. Někteří to skutečně mohou (stejně jako evangelizaci) vykonávat zdarma. Ale je téměř jisté, že i „heterosexuální“ církve budou dále trvat na těchto právech. Vytvoří ovšem na sebe velký tlak, aby ustoupili LGBTQ+ lobby, jehož příslušníci – zdá se – jsou snad všichni křesťané. Ale skutečně? Samozřejmě, že ne. Ale církev je poslední brzdou v LGBTQ+ kultuře a toto může být způsob, jak si církev podvolit.

    Dovolím si odhadnout vývoj. Jedni (progresivci) – pokud výše uvedený vývoj nastane – budou na svém „nezadatelném“ právu oddávat trvat, zatímco druzí (konzervativci), se ho pro své svědomí raději vzdají. A vnitřní štěpení, a samozřejmě další oslabení církve, tím bude pokračovat.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář