Ekumenická porota 55. MFF Karlovy Vary udělila svoji hlavní cenu srbskému dramatu Strahinja a zvláštní uznání chorvatskému debutu Sborovna.
Srbské koprodukční drama pojmenované po jménu titulního hrdiny Strahinja, vypráví příběh mladého manželského páru z Ghany, který se pokouší své štěstí najít ve vysněné Evropě. Nanejvýš aktuální snímek byl inspirován středověkou srbskou poémou a kromě ceny ekumenické poroty a poroty Cinema Europa Lable, která propaguje vybrané evropské filmy, získal hned tři další ocenění od hlavní poroty. Ta zvláštním uznáním ocenila kameramanku filmu Jelenu Stanković, cenu za nejlepší mužský herecký výkon získal představitel hlavní role, francouzský herec Ibrahim Koma a režisérovi Stefanu Arsenijevićovi spolu s producentem filmu Mirosalvu Mogorovićovi udělila hlavní cenu festivalu Křišťálový glóbus .
Cena ekumenicé poroty: Strahinja (Strahinja Banović, režie: Stefan Arsenijević, Srbsko, Francie, Lucembursko, Bulharsko, Litva, 2021)
Strahinja a jeho žena Ababuo opustili Ghanu s vidinou lepšího života v Evropě. Místo na jejím západě však skončili v Srbsku, kam byli deportováni. Strahinja si začal budovat kariéru, Ababuo však nemá možnost realizace a její frustrace narůstá. Když jednoho dne zmizí, Strahinja se ji vydává hledat… Průzračně čistý, humanisticky laděný příběh o potřebě najít své místo ve světě a o lásce, jejíž nejhlubší důkaz může být ten nejbolestivější.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Porota k ocenění vydala následující zdůvodnění: “Jak daleko zajde muž bojující o svou lásku? Kolik snese žena, které je upřeno právo na seberealizaci? Strahinja vypráví velkolepý humanistický příběh o lásce, který balancuje mezi realistickými, až dokumentárními výjevy a nadčasovou poetikou. Jedná se o film, který tematizuje krutou zkušenost migrace a dodává jí dimenzi eposu, který se postupně překlopí do pašijového příběhu.”
Zvláštní uznání: Sborovna (Zbornica, režie: Sonja Tarokić, Chorvatsko, 2021)
Zdůvodnění ekumenické poroty: “Sborovna sleduje čerstvě jmenovanou výchovnou poradkyni Anamariju, která neochvějně bojuje o vyšší dobro ve vzdělávací instituci, snaží se proklestit si cestu politikařením a zároveň si udržet vnitřní integritu a pečovat o ostatní. Debutující režisérka Sonja Tarokić předkládá výjimečně rozmanitou paletu filmového řemesla, nejen díky hrám se záběry, ale především díky upřímně a lidsky napsaným postavám. Energická, univerzálně srozumitelná a povzbudivá pocta všem pedagogům po celém světě.”
Role ekumenických porot na filmových festivalech
Ekumenické poroty působí na významných filmových festivalech po celém světě. Porota složená ze zástupců katolické a protestantských církví sleduje na MFF Karlovy Vary hlavní soutěž a svoji cenu uděluje podle jasných kritérií: vysoká umělecká úroveň filmu se musí snoubit s kladením podstatných otázek týkajících se života člověka v současném světě. Hodnoty, které film vyjadřuje, musí být v souladu s hodnotami evangelia. Porota sleduje etický, filozofický, duchovní i sociální rozměr filmu a jeho sílu zapůsobit na vnímavost diváků. Členy ekumenických porot jsou filmoví kritici, religionisté či duchovní, ale také filmoví tvůrci.
Členové ekumenické poroty 55. MFF Karlovy Vary:
Angelika Obert, Německo – teoložka a novinářka
Joel Ruml, Česká republika – bývalý synodní senior ČCE
Pierre-Auguste Henry, Francie – producent a filmový distributor
Autor: Lukáš Jirsa Zdroj: cirkev.cz Datum: 31. srpna 2021 Foto: screenshot – YouTube – As far as I can walk