Pobřeží slonoviny – „Odejít z Afriky a žít v Evropě je velice nebezpečná ideologie, která devastuje duše, počínaje křehkými až k těm solidním, včetně duchovenstva,“ říká pro katolickou agenturu Fides abidžanský kněz Donald Zagore ze Společnosti afrických misií.
„Je smutné, ale nezbytné uznat – pokračuje tento v Africe známý teolog – že fenomém emigrace do Evropy se týká nejen našich občanských společností, ale také četných našich diecézních a řeholních společenství. Mnozí kněží a řeholníci totiž opouštějí africký kontinent, aby sloužili v zemích Evropy a Ameriky. Emigrace z Afriky do Evropy se tak stále více projevuje na náboženské rovině.“
Potvrzuje to i předseda tamější biskupské konference, biskup Ignace Bessi Dogbo, který na zasedání tamějšího episkopátu v květnu tohoto roku pranýřoval fenomén „potulných kněží“. Podle Kodexu kanonického práva (kán. 265) totiž každý katolický kněz musí být včleněn buď do řehole či diecéze. Mnozí afričtí kněží se však ze studií v Evropě odmítají vrátit zpět domů.
„V afrických diecézích i řeholních společenstvích – pokračuje abidžanský teolog – je nezbytné přijmout konkrétní opatření, která by postavila hráz emigraci církevního personálu. Za prvé je nezbytné si toto nebezpečí kolektivně uvědomit.
Za druhé musejí církevní autority důkladně rozlišovat povolání do duchovenského stavu a předcházet tomu, jak bez okolků říká biskup Marcelin Kouadio z diecéze Daloa (Pobřeží slonoviny), aby »se kněžství či řeholní život nestal odrazovým můstkem k útěku z Afriky kvůli tomu, že je chudá«.“
Předseda zmíněné biskupské konference vysvětluje, že „jednou z příčin odchodu ze země v občanské společnosti je fakt, že např. drobní rolníci nemohou prodávat svoje produkty (kakao) na západním trhu. Spravedlivá obchodní politika by proto byla tou nejlepší pomocí rozvojovým zemím,“ říká biskup Dogbo z Katioly na Pobřeží slonoviny, kde z 18 milionů tamějších obyvatel tvoří katolíci jednu třetinu.
Zdroj: Vatikánský rozhlas Foto: Unsplash, ilustrační