Vedoucí koptské pravoslavné církve ve Velké Británii vyzval náboženské komunity, aby se postavily proti „antikřesťanství“.
Arcibiskup Angaelos učinil výzvu v důsledku strašných útoků na kostely a luxusní hotely na Srí Lance na Velikonoční neděli, kdy zemřelo nejméně 380 lidí.
Řekl, že je „čas jednat“ a že „antikřesťanství“ je třeba uznat jako „skutečný fenomén“ vedle antisemitismu a islamofobie, informuje Christian Today. „Je načase, abychom se všichni společně postavili a rozpoznali, že antikřesťanství je skutečným fenoménem a epidemií jako antisemitismus a islamofobie,“ dodal.
„Jedině tehdy, když budeme brát útok na KOHOKOLI z nás jako na VŠECHNY z nás, můžeme kráčet k uzdravení našeho světa,“ řekl na jiném místě. Wilson Chowdhry, předseda britské Pákistánské křesťanské asociace, řekl, že OSN a světoví lídři potřebují udělat více pro zastavení násilí proti křesťanům.
Chowdhry, který se vyjadřoval o pronásledování křesťanů v Pákistánu islamisty, řekl, že útoky na Srí Lance proběhly podle vzorce těch, které spáchaly buňky islámského státu. „Cílení na křesťany ve Velikonoční den je velmi úmyslné a je založeno na touze vyděsit věřící praktikující svou víru a přinést rozdělení do komunity,“ řekl.
„Kromě toho cílení na luxusní hotely, které navštěvují obyvatelé Západu, je prostě jasnou nenávistí pro vše, co není islámské. Je to jasné znamení toho, že fundamentalistická ideologie radikalizuje muslimy na Srí Lance,“ dodal.
„Světové vlády a mezinárodní orgány, jako je OSN, musí udělat více, aby vymýtily extremismus a terorismus, zejména vůči křesťanům, kteří zažívají bezprecedentní úroveň pronásledování.“
Policie: Všichni útočníci ze Srí Lanky jsou zadržení či mrtví
Všichni, kdo plánovali velikonoční sebevražedné útoky na Srí Lance nebo je přímo vykonali, byli buď zadrženi nebo jsou mrtví. Podle agentury Reuters to oznámil policejní šéf Čandana Vikramaratne. Bezpečnostní složky rovněž při raziích zabavily materiál na výrobu výbušnin, který chtěli radikálové použít ještě v budoucnosti.
Podle srílanských úřadů spáchalo velikonoční sebevražedné útoky na kostely a hotely devět islamistů, kteří byli všichni domácího původu. Tak jako k dalším velkým teroristickým útokům ve světě se i k těm na Srí Lance přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), nepředložila pro to ale žádné hodnověrné důkazy. Srílanské úřady viní z masakru dosud málo známou islamistickou skupinu národní Tauhíd džamáate (NTJ), v jejímž čele stál místní radikální duchovní Zahrán Haším. Ten při jednom z atentátů zahynul.
Bezpečnostní složky zatkly v souvislosti s atentáty přes 150 lidí, jsou mezi nimi i cizinci ze Sýrie a Egypta. V zemi bylo po útocích nasazeno na 10.000 vojáků, kteří prováděli prohlídky a dohlíželi na bezpečnost u svatostánků.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
-mn- Foto: Foto: Biskup Angaelos