Podle nové studie přibližně čtvrtina amerických evangelikálů tvrdí, že někdy v životě modlila v jazycích, přestože se většina z nich nehlásí k letničním ani charismatickým křesťanům.
Tato a další zjištění odhalila studie provedená mezi více než 1 000 americkými evangelikály, kterou minulý týden zveřejnily společnosti Infinity Concepts a Grey Matter Research.
List The Christian Post informuje, že zatímco šest z deseti respondentů, kteří uvedli, že se modlí v jazycích, se nenazývají ani letničními, ani charismatickými křesťany, více než polovina (53 %) těch, kteří se sami označují za letniční nebo charismatické věřící, nenavštěvuje letniční církev nebo denominaci, jako je ku příkladu Assemblies of God.
SOUVISEJÍCÍ – Modlitba v jazycích na TikToku? Pro některé to je běžná praxe
Mark Dreistadt, zakladatel a prezident společnosti Infinity Concepts, uvedl, že pro účely studie bylo zásadní nejprve definovat to, co nazývá „obnovený (letniční nebo charismatický evangelikál“.
„Tři hlavní způsoby, jak definovat obnoveného křesťana: jsou to ti věřící, kteří se považují za letniční nebo charismatické věřící, navštěvují letniční nebo charismatický sbor nebo se modlí v jazycích,“ říká pro The Christian Post Mark Dreistadt, zakladatel a prezident společnosti Infinity Concepts. „Problém je v tom, že tyto tři definice se poměrně málo překrývají.“
Studie ukázala, že zatímco 36 % amerických evangelikálních protestantů se kvalifikuje jako obnovený křesťané podle alespoň jedné z těchto definic, pouze 6 % se kvalifikuje prostřednictvím všech tří kategorií.
Nejedná se však o univerzální definici: mezi těmi, kteří navštěvují letniční církev, se podle studie 45 % věřících nikdy nemodlilo v jazycích.
Obnovení křesťané bývají o něco mladší než ostatní evangelikálové, častěji vychovávají děti a jsou etnicky rozmanitější. Mají také větší tendenci k duchovní angažovanosti než ostatní evangelikální skupiny: Obnovení křesťané vykazují vyšší míru čtení Bible, účasti v malých skupinách a návštěvnosti bohoslužeb.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Studie sice nenabídla definici denominace, kterou tito křesťané navštěvují s tím, že „neexistuje žádný skutečný standard pro to, co by tato víra nebo praktiky měly nebo by neměly obsahovat“, ale popsala ústřední princip obnoveného křesťanství jako je křest nebo zmocnění Duchem svatým.
Podle studie nejméně 13 % evangelikálů navštěvuje letniční nebo charismatickou církev či denominaci, kam patří Assamblies of God, Church of God in Christ a Vinice, spolu s lidmi, kteří svou církev označují jako „letniční, charismatickou, nebo církev plného evangelia“.
Studie také zjistila, že obnovení křesťané stejně jako ostatní evangelikálové dávají peníze do církve nebo na charitu, ale podíl jejich příjmu domácnosti, který odevzdávají, bývá nižší.
V průměru dávají tyto křesťané ve srovnání s ostatními evangelikály asi o 20 % méně, zatímco na charitativní účely a služby mimo církev je to o 28 % méně.
Navzdory těmto dárcovským zvyklostem výzkumníci uvedli, že členové letničních či charismatických církví sice dávají méně, ale mají větší očekávání, že se jejich církve zaměří na pomoc komunitě a řešení problémů sociální nerovnosti.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 18. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační