Velšská církev (Church of Wales), která je součástí anglikánského společenství, se rozhodla nabídnout požehnání párům stejného pohlaví.
Orgány denominace si odhlasovaly dvoutřetinovou většinou, že po uzavření manželství nebo civilního partnerství umožní dát svým duchovním možnost udělit požehnání homosexuálním osobám.
Jak informuje portál Premier, tak mezi laiky bylo 49 pro, deset proti a jeden se zdržel hlasování. Mezi duchovními bylo 28 pro, dvanáct bylo proti a dva lidé se zdrželi hlasování. Všichni čtyři ze šesti přítomných biskupů hlasovali pro návrh.
SOUVISEJÍCÍ – Němečtí evangelikálové: Homosexualita není kompatibilní s biblickým učením
Denominace se poslední dva roky zabývala otázkou, jak a zda formálně uznat vztahy osob stejného pohlaví, protože v roce 2018 nejvyšší orgán církve neformálně rozhodl, že je „pastoračně neudržitelné“ v této otázce nedělat vůbec nic.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Někteří, kteří v diskusi vystoupili, uvedli, že se obávají, aby hlasování o požehnání osob stejného pohlaví nenarušilo jejich jednotu se zbytkem anglikánské církve, protože například Anglická církev(Church of England) nepovoluje sňatky homosexuálů. Ti, kteří byli proti návrhu, také argumentovali, že Bůh lidi nejen vítá, ale dává jim také milost se změnit.
Reverend Josh Maynard, který se nemohl zúčastnit hlasování, ale byl by proti návrhům, řekl pro britský portál Premier: „Věřím, že Písmo je v této otázce jasné, od Genesis 2 – muž opouští svého otce a matku, aby se spojili se svou manželkou – a pak, když je Ježíš požádán, aby hovořil o manželství, používá to jako svou definici manželství. Pokud to tedy Ježíš použije jako svou definici manželství, pak to i já definuji takto.“
Když hovořil o tom, co by to mohlo znamenat pro Velšskou církev, poznamenal: „Myslím si, že z jiných církví napříč anglikánským společenstvím je poselství jasné, že hlasování ve prospěch této otázky vede k rozkolu v denominaci.“
Ti, kdo hovořili ve prospěch požehnání sňatků, tvrdili, že je nezbytné, aby se lidé zvenčí cítili vítáni a aby křesťanské homosexuální páry žily životem, ke kterému je podle jejich názoru Bůh povolal. Mnozí hovořili o svých vlastních vztazích nebo o homosexuálních párech, které znají, a o lásce, kterou mezi nimi zažili.
Biskup Gregory Campbell, který hlasoval pro návrh, řekl Premieru své důvody, proč návrh podpořil: „Znám mnoho, mnoho homosexuálních a lesbických párů, které touží po tom, aby církev přijala a uznala jejich vztah.“ Dále poznamenal, že kvůli pastoračním potřebám by mělo být dovoleno všem lidem žít s jejich parterem jakéhokoli pohlaví.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 9. září 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační
1 Komentář
Realtoltek
8A konečně: buďte všichni jednomyslní, soucitní, plní bratrské lásky, milosrdní a pokorní. 9Neodplácejte zlým za zlé ani urážkou za urážku, ale naopak žehnejte; vždyť k tomu jste byli povoláni, abyste jako dědictví obdrželi požehnání.
…žehnání je od lidí, požehnání z nebe