Zlín – Ekumenickou bohoslužbou v kostele svatého Filipa a Jakuba byly dnes završeny letošní oslavy 700 let od první písemné zmínky o Zlíně. Podle Anežky Gavendové z organizace Živý Zlín šlo o poslední výroční událost v tomto roce, ekumenická bohoslužba reflektovala náboženskou rozmanitost města, řekla dnes ČTK mluvčí organizace. Součástí bohoslužby byla četba z Bible, modlitby a zpěvy hudebního tělesa sestaveného z členů jednotlivých církví.
Jubilejní rok začal požehnáním městu s výstavou faksimile listiny z roku 1322, na jejímž základě královna Eliška Rejčka koupila majetky na Moravě. Oslavy byly koncipovány tak, aby podle pořadatelů odrážely ty nejdůležitější vlastnosti obyvatel města. „Jednou z nich je nesporně i průkopnictví, které je spojeno s velkými zlínskými osobnostmi, jako byl Tomáš Baťa, jehož myšlenkám vzdal hold týdenní festival Dny Baťa, či Emil Zátopek, kterého si Zlíňané připomněli během Dnů otevřených sportovišť a zážitkového happeningu,“ doplnila Anežka Gavendová.
Součástí výročních akcí byl také Podnikatelský meeting, během kterého odborníci debatovali i o životě v baťovské architektuře ve Zlíně. V červnu se uskutečnil festival Zlín žije, kdy se na čtyřech scénách představily desítky umělců a do ulic se vydalo téměř 15.000 lidí. „V průběhu celého roku fungovaly také zajímavé projekty, jako je Zlín všemi smysly, Živá kronika či Z nohy na nohu. Jednou z posledních akcí výročí byl Koncert zlínských sborů,“ doplnila zástupkyně Živého Zlína Veronika Jurčová.
Oslavy měly také své vlastní logo, které vzešlo z veřejné soutěže. „Město Zlín je od samého počátku formováno příběhy lidí, kteří jsou přesvědčeni, že díky invenci, odvaze a podnikavosti lze dosáhnout i zdánlivě nemožného,“ podotkl k tomu již dříve mluvčí města Tomáš Melzer. Tato myšlenka se podle něj propsala do loga, audiovizuálního spotu i oslav samotných.
Pořadatelem celoročních oslav v letošním roce bylo město Zlín, jednotlivé projekty realizovala příspěvková organizace města Živý Zlín – kulturní a kreativní centrum ve spolupráci s řadou organizací, odborníků i umělců. Veškeré informace k letošnímu jubileu jsou na webu www.zlin700.eu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 6. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – Zlín