Ve věku 113 let v New Yorku zemřela nejstarší žijící osoba přeživší holokaust

New York – V New Yorku v pondělí zemřela nejstarší dosud žijící osoba přeživší holokaust – Rose Gironeové bylo 113 let. S odvoláním na židovskou organizaci zajišťující kompenzaci přeživším holokaust to dnes napsala agentura AP. „Rose byla příkladem statečnosti, ale nyní jsme povinni pokračovat v jejím odkazu,“ uvedl ve čtvrtečním prohlášení Greg Schneider, výkonný viceprezident organizace Claims Conference. „Poučení z holokaustu nesmí zemřít spolu s těmi, kdo byli tomuto utrpení vystaveni,“ dodal.

Gironeová se narodila 13. ledna 1912 v polském Janówě. Když jí bylo šest, přestěhovala se s rodinou do německého Hamburku, jak popsala v rozhovoru v roce 1996. Na otázku, zda měla nějaké kariérní plány před nástupem nacistického diktátora Adolfa Hitlera k moci, odpověděla: „Hitler přišel v roce 1933 a tím to skončilo pro všechny.“ V roce 1937 se Gironeová provdala v domluveném sňatku za Juliuse Mannheima.

SOUVISEJÍCÍ Evropané se necítí bezpečně, proto narůstá podpora krajní pravice, říká rabín

V devátém měsíci těhotenství žila v tehdy německé Vratislavi (Breslau), když nacisté přijeli odvézt Mannheima do koncentračního tábora Buchenwald. Jejich rodina měla dvě auta, a tak požádala manžela, aby jí nechal klíče. Řekla, že si pamatuje, jak jeden nacista řekl: „Vezmi i tu ženu“. Druhý nacista odpověděl: „Je těhotná, nechte ji být.“ Druhý den ráno odvedli i jejího tchána a ona zůstala jen s hospodyní.

Poté, co se jí v roce 1938 narodila dcera Reha, se Gironeové podařilo získat čínská víza od příbuzných v Londýně a zajistit manželovo propuštění.

V italském Janově, když bylo dceři šest měsíců, nastoupili na loď do Japonskem okupované Šanghaje jen s málem oblečení. Její manžel nejprve vydělával nákupem a prodejem použitého zboží. Později si našetřil na auto a začal provozovat taxislužbu, zatímco Gironeová pletla a prodávala svetry. V roce 1941 však byli židovští uprchlíci shromážděni do ghetta a tříčlenná rodina se musela tísnit v koupelně jednoho domu. Tchán Gironeové přišel těsně před začátkem druhé světové války, ale onemocněl a zemřel. Museli čekat ve frontě na jídlo a žili pod vládou bezohledného Japonce, který si říkal „král Židů“.“Dělali lidem opravdu hrozné věci,“ popisovala Gironeová počínání japonských vojáků, kteří hlídkovali v ulicích. „Jednoho našeho kamaráda zabili, protože nebyl dost rychlý“.

Informace o válce v Evropě se šířily pouze formou fám, protože britská rádia nebyla povolena. Když válka skončila, začala rodina dostávat poštu od matky Gironeové, babičky a dalších příbuzných v USA. S jejich pomocí se v roce 1947 nalodili na loď do San Franciska pouze s 80 dolary, které Gironeová ukryla do knoflíků. Téhož roku rodina přišla do New Yorku. Později si s pomocí své matky Gironeová založila obchod s pletacími potřebami. Také se znovu setkala se svým bratrem, který odešel do Francie studovat a nakonec získal americké občanství tím, že vstoupil do armády. Když ho jela vyzvednout na letiště v New Yorku, viděla ho poprvé po 17 letech.

Později se s Mannheimem rozvedla a v roce 1968 se seznámila s Jackem Gironem, ve stejný den se jí narodila vnučka. V následujícím roce se vzali. Girone zemřel v roce 1990. Když byla v roce 1996 požádána o vzkaz, který by chtěla zanechat dceři a vnučce, odpověděla: „Nic není tak moc špatné, aby z toho nevzešlo něco dobrého. Nezáleží na tom, co to je“.

Gironeová byla jednou z přibližně 245.000 přeživších, kteří stále žijí ve více než 90 zemích světa, vyplývá z loňské studie Claims Conference. Počet přeživších nacistických zvěrstev se ovšem rychle snižuje, protože většina z nich je velmi stará a často chatrného zdraví, s průměrným věkem okolo 86 let.

Nacisté a jejich kolaboranti během holokaustu zavraždili šest milionů evropských Židů a také statisíce Romů, mentálně nemocných, homosexuálů a dalších skupin, které považovali za méněcenné. V nacistických koncentračních táborech a na popravištích zahynuly také miliony Rusů, Poláků a příslušníků dalších národů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. března 2025 Foto: Pixabay

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář