David Bruce jako výkonný asistent slavného evangelisty neměl za úkol přemýšlet o vzdálené budoucnosti – o Grahamově odkazu, o tom, jak se na něj bude vzpomínat po jeho smrti, o tom, jak uchovat svědectví o jeho celoživotní práci – ale myslel na to neustále. Každé slovo a každý okamžik mu připadaly tak významné, že je třeba je zachovat.
„Když skončil kázání, chodil jsem za ním a sbíral listy s jeho texty,“ vzpomínal Bruce letos v létě, čtyři roky po Grahamově smrti, pro Christianity Today. „On na to nemyslel. Ale viděl jsem Boží volání v jeho životě.“
Dnes Bruce dohlíží na moderní budovu, postavenou za dvanáct milionů dolarů. Slavnostní otevření bude 7. listopadu, v den Grahamových narozenin.
CT tvrdí, že Grahamův odkaz je ve vědeckém prostředí 21. století sporný. Někteří v něm vidí příklad toho nejlepšího z amerického evangelikalismu a chtějí s ním poměřovat ostatní. Poukazují na to, jak byl inkluzivní, pragmatický a zaměřený na Ježíše. Říkají, že dělal chyby, ale poučil se z nich, a byl natolik pokorný, že se skutečně omluvil.
Některým kritikům vadí jeho propojenost s politikou, hlavně během prezidentování Richarda Nixona. Z této doby jsou známy i některé jeho názory na menšiny. „Graham nebyl mramorovou sochou,“ píše v úvodu knihy Americký pastor životopisec Grant Wacker, „a byl první, kdo to řekl.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 6. listopad 2022 Foto: Wikimedia Commons – Billy Graham a Barack Obama