Paříž – Ve Francii zatkli rwandského kněze a uprchlíka Marcela Hitayezua, který je obviněný z napomáhání milicím, jež se v 90. letech minulého století podílely na genocidě Tutsiů. Oznámila to v pátek agentura AFP.
Hitayezu je ve vazbě od středy a podle obvinění poskytoval milicionářům potraviny. Může být obžalován z napomáhání zločinům proti lidskosti a z genocidy.
Související – Účastnil se vyvražďování ve Rwandě, po obrácení vedl tisíce vězňů ke Kristu
Působil ve farnosti Mubuga a je podezřelý, že v roce 1994 odmítl poskytnout potraviny a vodu Tutsiům, kteří se schovali v jeho kostele, a namísto toho živil milicionáře, kteří v kostele na Tutsie zaútočili. Před vyšetřovacím soudcem to ale Hitayezu popřel. Rwanda požádala o jeho extradici, kterou Francie v roce 2016 definitivně zamítla.
Podle OSN zemřelo v roce 1994 při vyhlazovacích akcích 800.000 lidí, převážná část z nich byli Tutsiové.
Hitayezu působil jako vikář ve Francii ve farnosti v Montlieu-la-Garde, kde byl zatčen. Podle deníku Croix strávil tři roky v uprchlických táborech na východě Konga a do Francie přišel někdy v letech 1998 nebo 1999. Status uprchlíka tam získal roku 2011.
Ve Francii čelil obvinění z podílu na genocidě i jiný kněz Wenceslas Munyeshyaka. V roce 2015 bylo ale řízení proti němu zastaveno.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Genocida ve Rwandě trvala 100 dní. Hutuští extremisté v ní zmasakrovali 800.000 Tutsiů a umírněných Hutuů. Vraždění začalo poté, co bylo 6. dubna 1994 sestřeleno letadlo s prezidenty Rwandy Juvénalem Habyarimanou a Burundi Cyprienem Ntaryamirou. Oba patřili k Hutuům.
Vražděním vyvrcholil dlouhodobý etnický konflikt mezi většinovými Hutuy a menšinovými Tutsii, který měl základ ve sporech o půdu.
Francie vyzbrojovala Habyarimanův režim a letos v dubnu otevřela archivy s dokumenty o situaci ve Rwandě v letech 1990 až 1994. Historici, které pověřil přezkoumáním prezident Emmanuel Macron, došli k závěru, že Francie nese velký díl odpovědnosti za události roku 1994. Nemá podle nich ale vinu na přípravě genocidy a ani se na ní nepodílela.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 17. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační