Na vzácném společném zasedání v paláci ve Versailles v pondělí zákonodárci poměrem 780 ku 72 hlasům zpečetili zakotvení přístupu k interrupcím do ústavy, čímž se Francie stala první zemí na světě, která tak učinila.
Ačkoli jsou potraty ve Francii již legální, parlament jednal v reakci na zrušení rozsudku Nejvyššího soudu USA ve věci Roe v. Wade v roce 2022 a také na politický výkyv směrem doprava v zemích po celém světě. Francouzská vláda chtěla posílit stávající zákony před případným ziskem politické pravice v příštích prezidentských volbách ve Francii v roce 2027, přestože žádná z politických stran neprosazuje ukončení potratů.
SOUVISEJÍCÍ – Hnutí pro život uspořádá svůj tradiční pochod, Duka bude sloužit mši
Hlasování snadno překročilo hranici tří pětin senátorů a poslanců potřebnou ke změně ústavy, která nyní stanoví, že ve Francii existuje „zaručená svoboda“ potratů. Zatímco mnozí lidé toto rozhodnutí vítali, hlasy zastánců života v rámci malé evangelikální populace v zemi (tvořící asi 1 % obyvatelstva) vyjádřily znepokojení. V pondělí se ve Versailles shromáždila skupina asi 2 500 demonstrantů, které shromáždili organizátoři každoročního Pochodu pro život, když se poslanci dostavili k hlasování.
„Myslím, že je opravdu důležité svědčit o tom, že mnoho Francouzů nesouhlasí se zápisem potratů do ústavy,“ řekl Christianity Today Nicolas Tardy-Joubert, předseda organizace Pochodu pro život. „Tato demonstrace je klíčem k tomu, abychom ukázali, že v naší zemi existuje alternativní smýšlení o veřejném životě. … Měli bychom chránit život a nemůžeme do naší ústavy přidat zaručenou svobodu někoho zabít.“
Tardy-Joubert poznamenal, že ačkoli se jedná o den smutku, „měl by to být také den naděje, protože musíme probudit obavy a ošetřit bolesti. … Je to dlouhodobý proces.“
Premiér Gabriel Attal ve svém projevu před historickým hlasováním přivítal dodatek k ústavě jako druhé vítězství Simone Veilové, přeživší holocaustu a francouzské ministryně zdravotnictví, která se zasadila o zákon z roku 1975, jenž ve Francii legalizoval potraty.
V prohlášení Národní rady evangelikálů ve Francii (CNEF) se však uvádí, že tehdejší zákon považoval potrat za poslední možnost.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 8. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační