Na stránce Desiring God vlivný americký pastor a autor napsal dlouhý komentář k nadcházejícím volbám. Zatímco se Piper záměrně vyhýbá zmínkám o konkrétním kandidátovi, je však podle portálu Relevant jasné, o kom píše. Evangelikální časopis připomíná, že v roce 2016 kolem 80 % bílých evangelikálů volilo Donalda Trumpa, a že ze slov baptistického pastora se zdá, že se kriticky staví k jeho opětovnému zvolení.
Jádrem Piperova argumentu je důvod, proč většina konzervativních křesťanů plánuje volit Trumpa: sám prezident nemusí být svatý, ale vše je v pořádku, pokud svým programem plní konzervativní cíle. Piper však s tímto postojem rázně nesouhlasí.
„Domnívám se, že je dramatickou chybou si myslet, že devastující vliv lídra přichází pouze prostřednictvím jeho politiky, a nikoli také prostřednictvím jeho osoby,“ argumentuje Piper. „Očividná chlouba, vulgárnost a nemorálnost nejsou jen sebe usvědčující, ale zničující také národ.“
Podle Relevant tato Piperova pozice není úplně nová. V roce 2017 napsal, že Trump nebyl pro úřad prezidenta „morálně kvalifikovaný“.
Objasňuje, že není fanouškem potratů a nazval to „absolutním zlem“, ale říká, že tolerance evangelikálů k chování představitelů státu má za následek vážný morální úpadek společnosti. „Když lídr dává za příklad sebestřednost a vychloubání, nabádá tím k nejsmrtelnějšímu chování na světě,“ píše dále reformovaný teolog. „Vede tím svůj národ na cestu zkázy,“ varuje.
„Je naivní si myslet, že člověk může být skutečně pro-life a přitom mít povahové rysy, které vedou ke smrti – časné i věčné.“ Piper ve svém textu zdůraznil, že nikomu neříká, koho má volit, ani se výslovně nevyjádřil, koho bude volit.
Relevant na závěr připomíná, že i tento text popisuje dramatickou situaci v křesťanském světě před volbou prezidenta. Media pravidelně popisují, jak je společnost rozdělena a budují se názorové bariéry, které v některých případech vedly k pouličním nepokojům.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 26. října 2020 Foto: YouTube – John Piper
8 Komentáře
Konečný Fr.
V tomhle se Piper tragicky mýlí. Přece není možné volit Bidena, proto že mluví spisovně. To je nesmysl. Musím vybrat menší zlo. Třetí kandidát není. Takže Trump 100%.
Petr niederhafner
Nejde zdaleka jen o to, zda mluví spisovne, ale také co říká a jak se chová. Rozhodování není lehké. souhlasím s Piperem, ale nejsem američan.
Petr Adamec
Nějak podobně podporovala ŘKC (resp. Vatikán) před válkou Mussoliniho a Hitlera. Byli to zjevně nemorální sociopati, ale jejich politické ústupky ŘKC byly lákavé a cíle boje s komunizmem také… Raději tedy odepsali v Itálii a v Německu vlastní velmi voličsky silné katolické strany a masívně doporučovali věřícím místo nich volit fašisty. Bez nich by možná hrůza 2SV nezačala… Církevní vůdci bývají v politice velmi naivní a velmi neprozíraví…
Petr Adamec
Tím neztotožňuji Trumpa či Bidena s Hitlerem. Nečtu americké politické komentáře, fakta neznám, nejsem američan. Ovšem tehdejší papež pokládal za čisté a satanské zlo zase komunizmus… Pro slibovaný boj s komunizmem byl ochoten přehlížet vraždění postižených dětí a antisemitizmus, který vedl k šoa… Proti čistému zlu mu to asi připadalo jako to menší zlo… Znám o Trumpovi moc málo fakt, abych mohl američanům radit, jak volit.
Myslím ale, že by církev neměla vést kulturní a politické války. I za cenu ztrát. Církev je zde spíše od hlásání evangelia a učení lidí hodnotám, než k prosazování hodnot politicky.
Otakar Vožeh
Petr Adamec : Díky za jasné slovo na adresu Církve (věřících) ohledně vedení kulturních a politických válek. Dík.
Otakar Vožeh
Nepovažuji za férové a ani za profesionálně správné publikovat takového recenze anglických originálů. Ne všichni čtenáři KD čtou anglicky a pokud není k dispozici překlad, není tu o čem smysluplně diskutovat.
Piper určitě stojí za překlad a zvlášť když se jedná o tak zásadní a aktuální téma jako je toto. Jeho komentář je značně složitý a pro mě osobně je z několika důvodů zklamáním. Ale nemá smysl to tady rozebírat, pokud není zveřejněn český nebo slovenský překlad.
Petra R. Kaprálová (PRK)
Podle mého názoru KD informuje o situaci na nábožensko politické scéně USA opravdu kuse a nevyváženě. Občas se dozvídáme o tom, co někteří evangelikálové řekli v neprospěch Trumpa, ale nedozvíme se o desítkách veřejných podpůrných modlitebních akcí, které evangelikálové udělali ve prospěch Trumpa ani proč to vlastně dělají. Včera byla zvolena Amy Coney Barrett soudkyní federálního soudu USA. Je to důležitá věc, byla tím zasazena významná rána těm, kteří v USA drží potratovou ideologii. Nadcházející volby jsou o tom, zda budou mít slovo ti, kdo hlásají „agresivní“ veřejné evangelium, anebo ti, kteří odsouvají církve mimo veřejnou scénu.
Otakar Vožeh
V několika posledních dnech na Piperův článek reagovali Albert Mohler and Wayne Grudem, patřící rovněž mezi respektované teology a kazatele v USA. Bylo by mediálně správné a zodpovědné zmínit se i o jejich úvahách.