Vatikánský astrofyzik Guy Consolmagno vydal ve čtvrtek 14. července prohlášení, v němž chválí unikátní snímky vesmíru, které přináší vesmírný teleskop Jamese Webba od NASA, jako „potravu pro lidského ducha“ a zároveň zdůraznil bohatou historii katolických vědců, kteří studovali vesmír.
„Jsme opravdu nadšeni novými snímky z Webbova teleskopu!“ napsal Consolmagno, který je ředitelem vatikánské vesmírné observatoře známé jako Specola Vaticana, jež existuje od konce roku 1500.
SOUVISEJÍCÍ – David Novak / Stvoření a věda
„Snímky jsou nádherné, jak se může každý přesvědčit na vlastní oči. Je to lákavý pohled na to, co se v budoucnu budeme moci díky tomuto teleskopu dozvědět o vesmíru,“ dodal.
Webbův teleskop, výsledek mezinárodní spolupráce vědců, který stál více než 10 miliard dolarů, je největším optickým teleskopem ve vesmíru a astrofyzikové jsou optimističtí ohledně objasnění mnoha nezodpovězených otázek o vesmíru, které by mohl přinést.
„Věda, která stojí za tímto teleskopem, je naším pokusem využít naši inteligenci danou Bohem k pochopení logiky vesmíru,“ napsal podle Religion News Service Consolmagno a dodal, že „vesmír by nefungoval, kdyby nebyl logický“.
„Ale jak ukazují tyto snímky, vesmír je nejen logický, ale také krásný. Je to Boží stvoření, které se nám zjevuje, a můžeme v něm vidět jak jeho ohromující moc, tak jeho lásku ke kráse,“ dodal.
Vatikánský astronom se rovněž podělil o své nadšení ze skutečnosti, že mnozí z lidí, kteří pracovali na Webbově teleskopu, jsou jeho přáteli a kolegy. „Vím, jak dlouho a jak tvrdě oni a jejich kolegové pracovali na tom, aby tento neuvěřitelný stroj fungoval,“ napsal. „Je to hold síle lidského ducha, co dokážeme, když pracujeme společně.“
RNS dále připomíná, že Vatikánská observatoř spolupracuje s mnoha mezinárodními školami a organizacemi na prohlubování porozumění a studia vesmíru. Letní školy Vatikánské observatoře každoročně nabízejí intenzivní čtyřdenní kurz, kde se studenti mohou učit od špičkových vědců v oboru.
Consolmagno uvedl, že ho „obzvláště potěšilo první spektrum vodní páry v atmosféře exoplanety, které Webb zaznamenal“, čímž měl na mysli planety, které by mohly být pohostinné pro život. Připomněl, že první vesmírná spektrální měření, která pomáhají lépe pochopit atmosféru planety, provedl před asi 150 lety jezuitský kněz, páter Angelo Secchi.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 20. července 2022 Foto: NASA