Vatikán – Vatikán dnes ohlásil, že prodloužil o další dva roky dočasnou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů. Vatikán smlouvu uzavřel v roce 2018 a už jednou ji prodloužil v roce 2020, napsala agentura Reuters. Dohoda má ale kritiky uvnitř katolické církve, podle kterých nezmírnila perzekuci čínských katolíků ze strany úřadů. Jeden z nejviditelnějších kritiků, kardinál Joseph Zen, čelí v Hongkongu soudu kvůli údajnému financování prodemokratických protestů.
„Svatý stolec a Čínská lidová republika se dohodly po konzultacích a hodnocení, že prodlouží o další dva roky prozatímní dohodu o jmenování biskupů,“ uvedl Vatikán, který si od prodloužení slibuje další prohloubení vztahů s pevninskou Čínou.
Vatikán již dříve uvedl, že se dohoda týká pouze organizace katolické církve v Číně. Podle dohody papež jmenuje biskupy v Číně, se jmény ale musí souhlasit Peking. Před dohodou oficiální sdružení katolíků věrné Pekingu odmítalo autoritu papeže, což se ale po roce 2018 změnilo. Dohoda se netýká diplomatických vztahů. Vatikán je tak i nadále jediným evropským státem, který uznává Tchaj-wan.
SOUVISEJÍCÍ – V Hongkongu začal proces s kardinálem Josephem Zenem
Na dohodu ale v církvi nepanuje jednoznačný názor. Agentura Asianews, kterou zřizují katoličtí misionáři, tvrdí, že dohoda nezmírnila perzekuci členů podzemní církve, a referovala o vícero případů zadržení katolických kněží a věřících. Kritici také poukazují na to, že od platnosti dohody bylo jmenováno šest biskupů, což považují za nízký počet. Jeden z největších kritiků dohody, kardinál Zen, čelí v Hongkongu procesu, ve kterém ho čínské úřady obvinily z toho, že používal humanitární fond pro financování prodemokratických demonstrací.
Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951. V roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Celkově se v Číně, kde žije 1,4 miliardy osob, hlásí ke katolické víře přes 12 milionů lidí.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 22. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – prezident Si