Varšava – Varšava jako první město v převážně katolickém Polsku zakazuje kříže v městských úřadech a úředníkům vystavovat náboženské symboly na kancelářských stolech. Nařízení v této věci, určené jako interní pokyn pro úředníky, podepsal primátor Rafal Trzaskowski, informoval deník Gazeta Wyborcza. Radnice své počínání vysvětluje jako protidiskriminační opatření, opozice se ale bouří proti tomu, co označuje za diskriminaci katolíků, a slibuje nařízení napadnout u vyšších instancí a soudů.
Nařízení podle deníku zevrubně vysvětluje mechanismy, které mají zabránit diskriminaci ve vztahu mezi úředníky a občany kvůli věku, pohlaví, původu, vyznání, světového názoru, sexuální orientaci a identitě a postižení. Ukládá mimo jiné úředníkům, aby respektovali páry stejného pohlaví a umožňovali přebírání dokumentů za partnera či partnerku. Mají také sejít z kanceláří za občany, kteří nejsou s to vyjít po schodišti do patra.
SOUVISEJÍCÍ – Vatikán blahořečil polskou rodinu zavražděnou v r. 1944 nacisty za ukrývání Židů
Politici z opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) míní, že primátor se snaží „vnutit jiným svůj světový názor“ a omezuje náboženskou svobodu. „Prvním terčem se stal kříž, který Rafalu Trzaskowskému ve veřejných institucích tak silně překáží, že má být zakázán,“ uvedl na tiskové konferenci v parlamentu mluvčí předchozí vlády PiS Piotr Mueller a přislíbil prozkoumat, zda primátorovo rozhodnutí je vůbec legální.
Nezmínil se o tom, že předpisy zaváděné radnicí vyplývají přímo z polské ústavy, která počítá s rozlukou státu od církve, poznamenala Gazeta Wyborcza.
Poslankyně Malgorzata Gosiewská, která vede varšavskou organizaci PiS obvinila primátora ze zavádění cenzury. „Protože čím jiným je zákaz náboženských symbolů, kříže? To je diskriminace v čiré podobě,“ prohlásila.
Ani to není pravda, protože výskyt jakéhokoliv náboženského symbolu v úřadu či instituci naznačuje, že osoby, které zde pracují, jsou spjati s konkrétním hodnotovým systémem, dodala Gazeta Wyborcza.
Poslankyně Gosiewská rovněž vyjádřila obavy, že Trzaskowski „zakáže modlit se“ během nadcházejících akcí k 80. výročí vypuknutí varšavského povstání za druhé světové války.
Deník podotkl, že katoličtí duchovní se odjakživa připomínek povstání účastní, stejně jako zástupci jiných náboženských obcí, a nic nenaznačuje, že by se to mělo změnit.
Politici PiS slibuje obrátit se na vojvodu (polský protějšek českých hejtmanů), aby primátorovo nařízení z moci úřední zrušil. Takové rozhodnutí by ale radnice podle deníku mohla napadnout u správního soudu.
Trzaskowského neúspěšný rival v nedávných komunálních volbách Tobiasz Bocheński označil primátora za „fanatického, levicového ideologa, který se pokouší navzdory právu a zvykům zavést do Varšavy krajně levicovou ideologii“.
Polští biskupové zase v sociálních sítích připomněli slova papeže Jana Pavla II., který svého času děkoval boží prozřetelnosti za to, že po desetiletích bezbožného komunistického režimu se kříže směly vrátit do škol, veřejných úřadů a nemocnic a že by tam měly zůstat jako připomínka národní identity.
„Každý má právo na svou víru (anebo na to, že ji nemá). Rovněž úředníci a úřednice. Ale každý, kdo přichází na úřad vyřídit svou záležitost, má právo cítit se jako v neutrálním úřadu,“ zareagoval Trzaskowski a doporučil „nezbláznit se“. Přeci nikdo nehodlá válčit proti jakémukoliv náboženství, hlavní město si také bude vždy vážit tradic, a proto se objeví náboženské prvky při oslavách výročí povstání. „Ale Polsko je světský stát a Varšava je hlavním městem tohoto státu,“ dodal.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 17. května 2024 Foto: Wikimedia Commons – Varšava