Umělý vánoční smrk kuželovitého tvaru, vysoký 26 metrů a deset metrů široký, postavený doprostřed bagdádského lunaparku možná nevzbuzuje přílišné estetické nadšení. S nezvyklým pohledem nás nicméně mohou smířit okolnosti, díky kterým se tento dar muslimského podnikatele stal symbolem letošních Vánoc v hlavním iráckém městě. Jeho donátor Jassir Saad pro agentury uvedl, že za nejvyšší vánoční strom v Bagdádu utratil 24 tisíc dolarů, aby projevil touhu muslimské většiny připojit se vánočním oslavám křesťanských bratrů. Učinil tak v naději, že Iráčané zapomenou na přestálé hrůzy, zejména na válku v Mosulu, dodal.
„Je to velmi krásná iniciativa a vypovídá o zcela jiné atmosféře, kterou v Bagdádu prožíváme poté, co irácké vojsko opětovně dobylo velkou část planiny Ninive“, potvrdil na telefonický dotaz italského listu Tempi bagdádský patriarcha chaldejské církve, Luis Raphael Sako. Jak dále řekl, kolem stromečku se shromažďují křesťané i muslimové, zpívají pod ním chrámové sbory a chodí k němu školní výlety.
Život iráckých křesťanů nicméně není tak idylický, podotkl patriarcha Sako, který také letos slavil půlnoční vánoční mši v Irbílu, kde v uprchlických táborech žijí desítky tisíc křesťanů, vyhnaných z ninivské planiny. „Polovina z nich by se chtěla vrátit domů“, vysvětlil arcibiskup Sako, „ale druhá polovina se nedomnívá, že by zde existovaly národní a mezinárodní záruky pro jejich bezpečnost. Ninivská planina se bude navracet k životu ještě řadu měsíců, ale už nyní jí hrozí silný demografický otřes.“ V roce 2003, před anglo-americkou invazí do Iráku, žilo v zemi 800 tisíc křesťanů, nyní, podle nejvěrohodnějších odhadů, jich nezůstalo ani 300 tisíc (275000).
Zdroj: Rádio Vaticana
Foto: Youtube