Evangelikální novinářka žijící v Kyjevě vysvětluje, jak tamní křesťané prožívají invazi. Největší pomocí je podle ní „modlitba“ a „nemlčet“ o tom, čím trpí.
Zůstat na Ukrajině nebo opustit zemi je rozhodnutí, kterému v dnešní době čelí statisíce lidí.
Tanja Pinčuková, hlasatelka křesťanské rozhlasové stanice Rádio M, se rozhodla zůstat v Kyjevě a pomáhat, jak jen bude moci. V těchto dnech sdílí své zkušenosti s invazí na sociálních sítích.
Poté, co Tanja strávila několik nocí v protileteckém krytu, nadále pomáhá se specifickými potřebami, jako je hledání lékařské péče pro ženu, která právě porodila, jídlo a přístřeší pro ty, kteří se v důsledku útoků stávají bezdomovci.
SOUVISEJÍCÍ – „Toto není naše válka,“ říká ruský pastor. „Milujeme svoje ukrajinské bratry a sestry“
Stanice, kde pracuje, je součástí mediální sítě Far East Broadcasting Company (FEBC), „mezidenominační služby, jejímž jediným účelem je sdílet dobrou zprávu o Ježíši Kristu světu prostřednictvím rádia, internetu a nových technologií,“ informuje portál Evangelical Focus.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Rádio M spolupracuje se sítí center tísňového volání a přijímá tisíce hovorů od lidí, kteří žádají o modlitbu nebo podporu v různých situacích.
Pro španělský zpravodajský web Protestante Digital Tanja Pinčuková řekla, že i nadále zůstává v Kyjevě, i když je to nebezpečné.
„Pokračujeme ve vysílání z Černivci. Jsme v kontaktu s našimi posluchači, modlíme se za ně, podporujeme je. Pracují pro nás také křesťanští poradci Linky důvěry. Přijímáme stovky hovorů, protože lidé nezvládají paniku, deprese a stres,“ vysvětluje ukrajinská křesťanka.
Podle jejího mínění, je těžké predikovat, jak se situace bude vyvíjet. V každém případě už teď je řada měst zdemolována v důsledku ruské agrese. Válka však sjednotila národ i církev.
„Naši lidé a církve jsou sjednoceni jako nikdy předtím,“ říká pro Protestante Digital.
Na dotaz, jak může mezinárodní společenství věřících pomoci, Tanja uvedla: „Nejdůležitější pomocí je modlitba a to, aby lidé na celém světě nemlčeli a také finanční podpora.“
„Děkuji Bohu, že v naší oblasti nejsou žádná strategická zařízení a je tu klid. Kéž mi Bůh dá moudrost, co dále dělat. Potřebuji moudrost,“ říká pro Protestante Digital Tanja Pinčuková.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 5. března 2022 Foto: FEBC – válka na Ukrajině