Lipová/Mikulášovice – Ve Šluknovském výběžku prošla v minulých letech opravou řada drobných sakrálních památek. Na některých, například v Lipové na Děčínsku, zůstaly zachovány německé nápisy. Jde o citace z Písma svatého, řekli ČTK manželé Hana a Werner Hentschelovi, kteří se na záchraně památek na Děčínsku podílí.
„Všechny památky byly obnoveny v původní podobě, tudíž v německém textu, a to ještě s rozlišením, že ty nejstarší jsou psány kurentem a od doby používání latinky latinkou, tak jak to bylo původně,“ uvedli manželé. Ve výběžku je křížků či kapliček celá řada, některé jsou od sebe vzdálené jen několik metrů. „Kříže a obrázky se hojněji vyskytovaly v německy osídlených územích Království Českého a markrabství Moravského, včetně Jihlavska a Vyškovska. Ve Šluknovském výběžku je zvýšený výskyt drobných sakrálních památek z důvodu vysoké zbožnosti tehdejších obyvatel. Ne nadarmo se říkalo Šluknovskému výběžku Schwarzes Eck, tedy Černý kout,“ doplnili Hentschelovi.
V Lipové a okolí bylo bylo podle Hentschelových obnoveno v posledních čtyřech letech 31 křížků, šest soch, pět pomníků, dvě kaple, jedny Boží muka, 30 obrazů a jeden dřevěný Červený kříž.
Obnovy se dočkalo také třeba 240 let staré sousoší Pieta, bylo opraveno v roce 2017 za 309.000 korun. „Schůdky od Piety k cestě byly rozházeny, chyběl jeden kámen ohrádky a ohrádka včetně kovaných dvoukřídlých vrátek. Pískovcová socha byla silně poškozena povětrnostními vlivy a chyběl krycí plech k zabránění vlivu počasí,“ uvedli manželé s tím, že se podařilo dát vše do původního stavu.
Ve stejném roce byla zrekonstruována také socha Jana Nepomuckého, která dříve stála na barokním mostě a později byla přesunuta. Podle starosty Lipové Pavla Svobody vyšla její obnova na necelých 300.000 korun.
Některé drobné sakrální památky v posledních deseti letech opravila i město Mikulášovice na Děčínsku. „Od roku 2011 se nám podařilo opravit celkem šest kapliček, z toho dvě jsme museli postavit úplně od základů. Jednou z nich je kaple Balzerova,“ řekla ČTK starostka Miluše Trojanová s tím, že se kapli podařilo za 70.000 korun opravit ve druhé polovině roku 2012. Před obnovou zbývalo z kapličky pouze torzo obvodových zdí. Během obnovy byla vytříděna suť z okolí kaple a jednotlivé architektonické části, poté byly očištěny obvodové zdi a zbylé části vráceny na původní místo. Opravena byla také střecha, omítka a okolí památky.
O rok později nechalo město opravit i kulturní památku kapli Tří otců. Obnova spočívala podle památkářky z Národního památkového ústavu Petry Andrejchové v rozebrání staré a vystavení nové dřevěné konstrukce věže, rekonstruovala se také porušená klenba či střecha. „Kaple byla před zahájením oprav v nevyhovujícím stavebně technickém stavu, označeném za havarijní,“ dodala památkářka.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 1. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační