V rožnovském muzeu bude krojovaná Anenská pouť i festival Romská píseň

Rožnov pod Radhoštěm – Rožnovské Valašské muzeum v přírodě chystá na tento týden krojovanou pouť na počest svaté Anny i pohádkovou noc v Dřevěném městečku. Uskuteční se tam i 30. ročník festivalu Romská píseň. ČTK to dnes sdělila mluvčí muzea Pavlína Polášková.

Pohádkovou noc připravilo muzeum na středu. „Premiérový program nás přenese do světa valašských pověstí a bájných bytostí. Na vlastní oči se seznámíte s příběhy opředenými tajemstvím, jako je ten o Karlovském jezeru nebo o tom, jak zbojníci získali svůj největší dar. V hereckých rolích budou účinkovat herci a herečky z Těšínského divadla, Slezského divadla Opava a Valašského sboru portášského,“ uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš. Návštěvníci potkají při procházce areálem také vodníka, bludičky a čarodějnice. Začátky představení ohlásí ponocný.

SOUVISEJÍCÍKam vyrazit o prázdninách? Brněnská diecéze nabízí výletní tipy k sakrálním památkám, poutním místům a dalším křesťanským turistickým cílům na jižní Moravě

Mezinárodní festival Romská píseň se bude konat v sobotu odpoledne v Komorním amfiteátru Dřevěného městečka. Vystoupí cimbálové muziky taneční soubory i hudební skupiny.

O den později bude Anenská pouť. „Tato slavnost je spojená s krojovaným procesím, které vychází z rožnovského farního kostela Všech svatých, a nabídne také pouťové atrakce v areálu muzea,“ uvedla mluvčí. Program začíná mší v kostele Všech svatých v 10:00. Procesí poté zamíří do Dřevěného městečka.

„Návštěvníci se mohou těšit na lidovou slavnost s pestrou nabídkou pouťového zboží a atrakcemi v areálu Dřevěného městečka. Kejklíři a akrobati Vlčkovi předvedou své umění na paloucích, součástí program bude také loutkové divadlo Milady Kubicové. Děti si užijí spoustu zábavy na historických houpačkách a kolotočích,“ uvedl Ondruš. Připraven je i kulturní program.

Svatoanenské poutě mají na Valašsku dlouhou tradici. „Ve Valašském muzeu v přírodě se první Anenská pouť konala v červenci 1945, krátce před vysvěcením kostela sv. Anny. Každoročně se účastní přibližně 150 krojovaných účastníků. Historické části krojů a korouhve s náboženskými motivy pocházejí ze sbírek Valašského muzea v přírodě,“ uvedla mluvčí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. července 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář