Praha – 76. výročí boje a úmrtí československých parašutistů v nacistickém obklíčení připomněla pieta v pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze, v jehož kryptě se odbojáři skrývali po atentátu na Reinharda Heydricha.
Gestapo na jejich stopu přivedl zrádce Karel Čurda. Následné represe se dotkly i pravoslavné církve, kterou nacisté v protektorátu zakázali a popravili několik lidí včetně biskupa Gorazda, jehož církev uctívá jako svatého.
„Na svatého Gorazda jsme hrdí a cítíme to jako velké požehnání, že můžeme chodit do chrámu posvěceného krví takového mučedníka. Máme tam jeho liturgická roucha, která používal. Jeho tělesné ostatky k dispozici nejsou, o to se nacisté postarali. Máme samozřejmě ikony svatého Gorazda a v chrámu je takový koutek, kde se připomínají i jeho spolupracovníci, otec Václav Čikl, otec Vladimír Petřek a bratr Jan Sonnevend,“ popsal Proglasu Daniel Mrázek z pravoslavné církevní obce v Praze.
Vojenský historický ústav v kostele vybudoval Národní památník obětí heydrichiády. Odbojáře Jana Hrubého, Jaroslava Švarce, Josefa Valčíka, Jozefa Gabčíka, Adolfa Opálky, Jana Kubiše a Josefa Bublíka bude připomínat pamětní destičky ve Václavské ulici v sousedství chrámu. Právě na tamní chodník byla po boji vynesena jejich těla kvůli následné identifikaci, položena byla na chrámových kobercích.
Autor: Filip Breindl Zdroj: Radio Proglas Foto: Wikipedia