Plzeň – Zapálením prvních svící na osmiramenných svícnech, slavnostní světelnou instalací, modlitbami i židovskou hudbou začala v neděli v Plzni oslava tradičního židovského svátku světel chanuka. Osmidenní svátek se letos plzeňská židovská obec rozhodla víc přiblížit veřejnosti. Každý den po setmění tak bude až do 6. prosince v sadovém okruhu zpřístupněna Stará synagoga, kterou světelnými projekcemi vycházejícími z židovských motivů a symboliky nasvítili studenti ateliéru multimediální tvorby Fakulty designu a umění pod vedením Jana Morávka.
Při zapalování první svíce zprava na chanukových svícnech umístěných v čele synagogy se z úst řečník nesla mimo jiné slova o symbolickém světlu naděje v současné neveselé době.
SOUVISEJÍCÍ – Židům dnes začíná svátek chanuka, potrvá osm dní
Podle předsedy plzeňské židovské obce Jiřího Löwyho je chanuka jediný židovský svátek, který se slaví veřejně, v prostoru, se sousedy a v komunitě. Židovská obec se chce plzeňské veřejnosti více otevřít nejen při chanuce, ale v budoucnu – například programem a kulturními akcemi ve Velké synagoze. Jedna z největších židovských synagog na světě, postavená na konci 19. století na Klatovské třídě v centru města, právě prochází rozsáhlou stomilionovou rekonstrukcí podpořenou dotací EU. „Jsme si vědomi toho, že evropská veřejnost přispěla na naše opravy, proto chceme dělat v synagoze více kulturních akcí, kvalitnějších projektů, méně komerčních a nabízet je veřejnosti,“ řekl Löwy.
Chanuka je svátek připomínající zázrak při opětovném vysvěcení chrámu po povstání Makabejských. Podle tóry našli Židé v chrámu jen jednu zapečetěnou nádobku s olejem. Díky ní by chrámový svícen hořel jen jeden den, nakonec ale zázračně plál osm dní, během kterých byl připraven a posvěcen nový olej. Každý den chanuky se na svícnu postupně zapaluje další svíce. Osmiramenný svícen má ještě devátou pomocnou svíci, takzvaného sluhu. Kromě zapalování svící a další zvyků patří k chanuce také jídlo – tradičně se připravují jídla smažená v oleji, tedy koblihy a u nás v Plzni „vošouchy“ tedy bramboráky, řekla Barbora Freund z židovské obce.
Součástí akce je také výstava fotografií plzeňského autora Radovana Kodery Světlo v tmách. Černobílé snímky interiéru Velké synagogy vznikly v roce 1996 při její první velké rekonstrukci, kdy nízké podzimní sluneční paprsky a světlo procházející vyjmutými okenními otvory z východní strany pronikaly až do nitra synagogy a osvěcovaly ho.
Další akce které židovská obec připravuje, bude v lednu připomínka 80. výročí židovských transportů. V lednu 1942 odjely z Plzně do ghetta v Terezíně tři transporty, označené R, S, T, s 2613 Židy z Plzně a okolí. Konce války se dožilo 209 z nich. Na 10. dubna je naplánované slavnostní otevření Velké synagogy po rekonstrukci, které zahájí slavnostní vnášení tóry do chrámu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 29. listopadu 2021 Foto: