Moravský Beroun – Zastupitelstvo Moravského Berouna dnes po dlouhé diskusi schválilo vyhlášení místního referenda o možné stavbě 17 větrných elektráren v katastru města. Plebiscit bude uspořádán příští rok v červnu společně s volbami do Evropského parlamentu. Větrníky u Moravského Berouna plánuje postavit konsorcium Arcibiskupství olomouckého a firmy Micronix Group. Město by z provozu větrného parku mohlo ročně inkasovat deset milionů korun a místním obyvatelům investor nabídl zvýhodněné ceny elektřiny. Na stavbu větrných elektráren mají lidé v Moravském Berouně protichůdné názory.
Obyvatelé budou v referendu hlasovat o otázce, zda souhlasí s tím, aby Moravský Beroun zamezil výstavbě větrných elektráren na svém území. Zastupitelstvo nabídky investorů, kteří chtějí v okolí města postavit větrné elektrárny, projednalo v září. Přiklonilo se k projektu firmy Micronix Group. Pokud se obyvatelé v referendu vysloví proti tomuto záměru, tak radnice připraví změnu územního plánu zakazující stavbu větrných elektráren na území města. V opačném případě město podepíše s investorem smlouvu a připraví změnu územního plánu pro povolení stavby.
SOUVISEJÍCÍ – Arcibiskupství chce u Moravského Berouna postavit 17 větrníků, asi bude referendum
Radní původně plánovali referendum uspořádat 3. února. Obyvatelé dnes na jednání zastupitelstva upozornili, že na tento termín připadají jarní prázdniny, což by negativně ovlivnilo účast. Z řad veřejnosti padl návrh, aby město referendum zorganizovalo až v červnu. „Dělat referendum v červnu, tak se tady lidé pozabíjí. Nebo zabijí mě,“ podotkl starosta Jan Hicz (Společně pro Beroun), podle kterého záměr konsorcia rozdělil místní obyvatele na dva znesvářené názorové tábory. Zastupitelstvo se nakonec přiklonilo k červnovému termínu.
Arcibiskupství Olomoucké do projektu u Moravského Berouna chce vložit pozemky a firma Micronix Group zajistí technologii. Deset větrných elektráren má být postaveno v katastru místní části Čabová a dalších sedm u Moravského Berouna ve směru na Dětřichov nad Bystřicí. Větrníky jsou projektovány s celkovou výškou 230 metrů a listy dlouhými 81 metrů. Výkon jedné větrné elektrárny se má pohybovat od 6,2 do 7,2 MW.
Investor při veřejné prezentaci slíbil, že v případě stavby 17 větrných elektráren u Moravského Berouna obdrží město a občané za 25 let kompenzace v celkové výši 651 milionů korun. V této částce je zahrnuta zvýhodněná cena elektřiny pro místní obyvatele i přímé platby pro město, které mají ročně obnášet deset milionů korun.
Kopce v podhůří Nízkého Jeseníku jsou už delší dobu díky příznivým podmínkám v zorném poli investorů, kteří se zaměřují na větrné elektrárny. Mezi obcemi Hraničné Petrovice a Jívová fungují dvě větrné elektrárny, z nichž každá má výkon 850 kilowattů. Větrný park čítající devět stožárů s celkovým výkonem 18 megawattů se tyčí k nebi u nedaleké Lipiny. U Jívové investor od léta staví dalších pět větrníků s celkovým výkonem deset megawattů.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 13. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační