Podle nové analýzy od Observatoře pro nesnášenlivost a diskriminaci křesťanů v Evropě (OIDAC) bylo v loňském roce vůči křesťanům v Evropě zaznamenáno více než 500 trestných činů z nenávisti.
Zpráva uvádí, že mezi nejčastěji zaznamenané trestné činy patřily graffiti s urážlivými nápisy na zdech kostelů a krádeže.
V dokumentu se také píše, že nejméně čtyři křesťané byli zavražděni a že došlo ke čtrnácti fyzickým útokům – z toho jeden se udál ve Spojeném království, informuje portál Premier.
SOUVISEJÍCÍ – Bulharští evangelikálové vyhráli u evropského soudu kvůli porušení práva na náboženskou svobodu
Konkrétně se jednalo o případ kněze z Westbury-on-Trym, který uvedl, že byl v srpnu napaden čtyřmi muži, jimž pronajímal prostory kostela.
Celkem se jednalo o 519 případů, ale organizace se domnívá, že jejich počet je ve skutečnosti vyšší, jenže některým „chybí mediální pokrytí“.
Nejvíce trestných činů z nenávisti namířených proti křesťanům bylo spácháno ve Francii, Německu, Itálii, Polsku a Velké Británii.
Ve zprávě se uvádí, že křesťané různých denominací jsou „předmětem negativních stereotypů a necitlivosti ze strany médií a politických skupin“, a také je zde zmíněn trend „autocenzury“ ze strany křesťanů jako „reakce na vnímanou netoleranci vůči jejich přesvědčení“.
„Organizacím vedeným křesťany byl zakázán přístup na platformy sociálních sítí kvůli vyjadřování nesouhlasných názorů, zatímco urážky a násilné projevy vůči křesťanům byly na stejných platformách povoleny,“ uvádí se ve zprávě.
Dokument se zabývá i otázkou „nárazníkových zón“ kolem potratových klinik ve Spojeném království, Německu a Španělsku. „Tato skutečnost kriminalizuje aktivity jako jsou modlitební vigilie, rozhovory s veřejností a další formy pokojného aktivismu,“ uvedl OIDAC.
Výkonná ředitelka OIDAC Europe, Madeleine Enzlbergerová, uvedla: „Cílem naší práce je poskytnout komplexní informace, takže dokumentujeme jak projevy společenské nesnášenlivosti, tak problematickou legislativu na národní či mezinárodní úrovni. Rozdělení mezi křesťany a sekulárními skupinami často udržují a prohlubují média a politika,“ informuje portál Premier.
„Tolerance a respekt by se měly uplatňovat vůči všem společenským skupinám stejně, proto zdůrazňujeme význam náboženské svobody nejen pro křesťany na celém světě, ale i pro nevěřící,“ dodala.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 29. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační