Brno – Vzácné exponáty spojené s historií mikulovské kapituly vystavuje od pondělí Diecézní muzeum v kryptě brněnské katedrály. Mezi nejvzácnější artefakty patří souprava liturgických předmětů darovaná francouzským císařem Napoleonem III. mikulovskému proboštovi anebo kolekce obrazů připomínající dějiny kapituly od významného barokního malíře Josefa Winterhaldera mladšího. Výstava potrvá do 2. října, informovala ČTK mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.
Význačná kolegiátní kapitula u svatého Václava v Mikulově si připomíná 400 let od vydání papežského souhlasu s jejím zřízením. Výstava ukazuje dějinný vývoj, ale také významné osobnosti z řad proboštů a význam kapitul v katolické církvi. Přibližuje také mikulovská poutní místa a řeholní řády, které tam působily.
Kapituly jsou společenství kněží, kteří v minulosti plnili úkoly při řízení diecéze. V současné době mají kanovníci poslání zejména při slavnostní liturgii v katedrálním či kolegiátním kostele. V diecézi jsou dvě kapituly, brněnskou tvoří probošt i s kanovníky, v mikulovské kapitule se pozice probošta překrývá s funkcí faráře a zastává ji Pavel Pacner.
Diecézní muzeum zároveň v takzvané Propité věži brněnské katedrály prezentuje tvorbu grafika a výtvarníka Jiřího Šindlera, od jehož narození letos uplynulo 100 let. Ve svém díle se zaměřoval hlavně na knižní ilustrace a kaligrafii. Byl odborníkem na písmo a jeho záliba ve slovanské hlaholici ovlivňovala i volnou tvorbu. Návštěvníci zhlédnou na dvě desítky děl vybraných ze sakrální části Šindlerova díla.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 16. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – Diecéní muzeum