Kroměříž – V Kroměříži po šesti letech skončila nákladná obnova Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady, které jsou památkami UNESCO. Práce zahrnovaly rekonstrukci střechy zámku a restaurování historických místností. Jejich součástí byla oprava Mlýnské brány nebo obnova vodního systému v zahradě. Návštěvníci na zámku uvidí některé prostory, které dosud nebyly přístupné, řekli dnes novinářům projektový konzultant olomouckého arcibiskupství Štěpán Sittek a ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži Jiří Uhlíř.
Náklady činily téměř 245,7 milionu korun bez DPH, dotace z Integrovaného regionálního operačního programu dosáhla 220,3 milionu korun. Na zvelebení zámku a zahrady přispěl zhruba 2,2 milionu korun i Zlínský kraj. Zbývající částku uvolnilo olomoucké arcibiskupství, které obě památky získalo v církevních restitucích. „Projekt výrazně zvýšil návštěvnickou atraktivitu naší památky,“ uvedl Uhlíř.
SOUVISEJÍCÍ – Kroměříž uvolní 2,25 milionu Kč na údržbu Podzámecké zahrady, více než loni
Stavební práce začaly v roce 2018. „Nevíme o tom, že by se tady v posledních sto letech takhle velká oprava přímo na zámku odehrála. To nejhorší, co tady bylo, tak byl havarijní stav střechy, kdy už hrozilo, že by pak mohlo docházet k poškozování památky v důsledku zatékání,“ řekl Sittek.
Zmodernizované a rozšířené jsou zabezpečovací systémy na zámku. Odborníci zrestaurovali několik historických místností včetně slavného Sněmovního sálu. I přes rozsáhlost prací zůstával zámek otevřený pro veřejnost. „My jsme se snažili, aby návštěvníci také viděli restaurátorům pod ruce,“ řekl Uhlíř.
Úpravy se dotkly i depozitářů a zámecké obrazárny, která nabízí po Národní galerii druhou nejvýznamnější sbírku obrazů v České republice. Změnilo se uspořádání prohlídkových okruhů. Novinkou je například otevření takzvané Klenotnice, která vznikla nejspíše v první polovině 16. století a je součástí zámecké věže. „Jsou v ní vystaveny nejcennější sbírkové předměty z 15. a 16. století,“ uvedl Sittek.
Díky rekonstrukci arcibiskupství veřejnosti zpřístupní i Mlýnskou bránu, která je propojená se zámeckou budovou. Lidé si v ní budou moci po chystané kolaudaci prohlédnout interaktivní expozici věnovanou biskupské a později arcibiskupské gardě. V době svého vzniku měla chránit biskupa, zámek a město. Postupně však získala spíše reprezentativní funkci. Obnova vodního systému Podzámecké zahrady zahrnovala odbahnění a zpevnění břehů rybníků a vodotečí, opravu stavidel a vybudování mol.
V příštích letech se na zámku podle Uhlíře chystá nová pokladna a prodejna suvenýrů. Zpřístupněny pro veřejnost by v budoucnu měly být takzvané Balkónové sály nebo arcibiskupské vinné sklepy pod zámkem. „Chystáme restaurování a zpřístupňování dalších prostor zámku,“ doplnil Uhlíř.
Arcibiskupský zámek a přilehlá Podzámecká zahrada jsou od roku 1998 součástí seznamu hmotného dědictví UNESCO. Loni na zámek zavítalo přes 79.000 návštěvníků. Podzámecká zahrada je přístupná volně.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 31. května 2024 Foto: Wikimedia Commons