V kostele ve Staré Vodě odhalili původní sousoší rolnických patronů

Stará Voda – V kostele svatého Jakuba a svaté Anny v zaniklé obci Stará Voda na okraji vojenského újezdu Libavá bylo dnes odhaleno původní sousoší rolnických patronů. Ze Staré Vody jej odvezli v roce 1957, později bylo nalezeno ve sbírkách Muzea Komenského v Přerově, které sousoší po restaurování zapůjčilo zpět kostelu. Součástí akce byla i mše biskupa Antonína Baslera, který při ní vzpomněl nedávno zesnulého Jana Pečínku, skautského vedoucího, který se o obnovení místa zasloužil, řekl dnes ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Sousoší vzniklo v roce 1936. „Jde o soubor soch, které byly vytvořeny sochařem Heřmanem Kotrbou pro Starou Vodu. Sousoší se poté v 50. letech ztratilo, později se bez přesné identifikace objevilo v našem muzeu. Až později se zjistilo, že patří ke Staré Vodě. Prvního restaurování se sochy dočkaly v roce 1992, když se dostaly do muzea a nyní se znovu konzervovaly. Do Staré Vody jsou zapůjčeny dlouhodobě,“ řekl ČTK kurátor podsbírky Muzea Komenského v Přerově Kamil Lukeš.

SOUVISEJÍCÍZábřeh vystaví ve věži farního kostela nedávno objevený obraz Leopolda Toulce

Sousoší tvoří tři sochy z jedlového dřeva, vyobrazen je na něm svatý Vendelín, svatý Izidor a svatá Notburga. „Svatý Izidor je patron zemědělců a úrody, patron proti suchu, Vendelín má v ruce pasteveckou hůl, je patronem pastýřů a rolníků,“ doplnil kurátor. Svatá Notburga je patronkou zemědělců a služek.

Vzhled sousoší je podle kurátora poznamenán jeho osudem, podepsal se na něm pobyt vojska v kostele ve Staré Vodě i dlouhá léta skladování. „Svatému Vendelínovi chybí celá hlava, Izidor nemá ruce a Notburga nemá ruku se srpem. I když máme fotografie zachycující sousoší z 50. let, sochy nebyly doplňovány,“ doplnil Lukeš. Podle členů spolku Poutní místo Stará Voda u Libavé stávající podoba prezentuje i to, jak se s dílem v minulosti zacházelo.

Dnešní akce zároveň zahájila na tomto místě také poutní sezonu. V sobotu se zde bude konat mše za živé a zemřelé rodáky, o týden později je v plánu skautský víkend se slavnostním 30. výročím akce Obnova Staré Vody.

Barokní kostel je jedinou dochovanou stavbou připomínající někdejší obec Stará Voda, která zanikla v roce 1946. Do konce 30. let minulého století byl významným poutním místem. Po druhé světové válce, kdy bylo z těchto míst odsunuto původní německé obyvatelstvo, se stal kostel součástí nového vojenského výcvikového prostoru Libavá. Na zkáze kostela se nejvíce podepsal pobyt spojeneckých armád po sovětské okupaci země.

Na obnově kostela a okolí pracují dobrovolníci a skauti z Česka i zahraničí tři desítky let. Loni v květnu byly do jeho krypty pietně uloženy po více než 30 letech ostatky tří členů řádu piaristů. Kosterní pozůstatky trojice mnichů z bývalého kláštera byly ve zdevastovaném poutním kostele nalezeny v roce 1992 a poté na dlouhá léta uschovány v ústavu Antropos v Brně. V listopadu roku 2022 získal kostel dva zvony od farnosti Šilheřovice u Opavy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. května 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář