Martínkovice – Do kostela svatého Jiří a svatého Martina v Martínkovicích na Broumovsku se po 32 letech vrátil hlavní oltářní obraz. Jde o kopii odcizeného původního oltářního obrazu svatý Jiří před císařem Diokleciánem od Felixe Antonína Schefflera, barokního malíře působícího ve službách českých benediktinů. Repliku zhotovil český výtvarník Jan Bohuš, řekl dnes ČTK broumovský farář Martin Lanži.
„Kostelu z konce 17. století se tak navrátila částečná zašlá krása, o níž přišel během komunismu a následného vykradení zkraje 90. let. Naší snahou je interiér kostela z hlediska výzdoby sjednotit,“ řekl ČTK Lanži.
SOUVISEJÍCÍ – Pašijové hry v Hořicích na Šumavě usilují o zápis na seznam UNESCO
Od roku 1999 zdobila oltář náhradní malba svatého Martina a svatého Jiří od ukrajinského malíře Vjačeslava Iljušenka, který působí v České republice.
„Obraz od Vjačeslava Iljušenka je rovněž hezký, ale do toho prostoru se nehodil, působil rušivým dojmem. Na obraze od Jana Bohuše je svatý Jiří před císařem. Kopie byla instalována během zimy. Oltářní obraz od Jana Bohuše má na výšku 250 centimetrů a na šířku 160 centimetrů,“ řekl ČTK Lanži.
Hlavní oltář reprezentuje kvalitní umělecko-řemeslné dílo ze začátku 18. století, jehož součástí byl i původní obraz od F. A. Schefflera. Scheffler je také autorem nástěnných maleb uvnitř kostela v Martínkovicích, nejstaršího z broumovské skupiny kostelů.
Původní obraz ukradl v roce 1991 neznámý zloděj, který jej o tři roky později prodal v aukci vídeňského Dorothea. „V současné době nikdo nezná majitele ani místo, kde se slavná malba nachází,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) Adam Baštinec. Zdechovský dlouhodobě podporuje obnovu broumovských kostelů. Žádost o umístění kopie Schefflerova obrazu schválili památkáři.
Hlavní oltář je nedílnou součástí nemovité národní kulturní památky, kostela svatého Jiří a svatého Martina, jenž je vyzdoben freskami s náměty ze života obou světců. Hlavní oltář je z konce 17. či začátku 18. století. Po stranách retabula jsou umístěné sochy svatého Vavřince a svatého Štěpána.
Broumovské kostely ze souboru nazvaného Broumovská skupina kostelů jsou národními kulturními památkami. Je jich 11 a podle ministerstva kultury tvoří vzájemně provázaný architektonický soubor. Jde o výjimečný celek díky své stylové ucelenosti, architektonické jedinečnosti, autenticitě a rozsahu, ale také díky svému urbanistickému působení v krajině. Jejich autory jsou významní barokní stavitelé Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 15. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – Martínkovice – kostel sv. Jiří a sv. Martina