Karlovy Vary – V nemocnicích v Chebu a Karlových Varech mohou pacienti vyhledat pomoc duchovních z církví, které v regionu působí. Zájem o duchovní službu se v poslední době zvyšuje. Představitelé církví se současně snaží pracovat i se zdravotním personálem a připravit ho na případné eventuality, spojené například s příjmem turistů ze zemí s jinými náboženskými zvyky. S přáním setkat se s duchovním se mohou pacienti obrátit na personál nemocnice, řekl dnes novinářům mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.
„V Chebu je to trošku jednodušší, protože tam máme k dispozici nemocniční kapli. V Karlových Varech v rámci stavebního generelu také uvažujeme, že by tam vzniknul takový prostor. Jinak pokud pacient projeví zájem o návštěvu duchovního, tak samozřejmě máme seznam kontaktů na jednotlivé církve, které působí v našem obvodu. Kontaktujeme ty duchovní a zprostředkováváme tyto schůzky,“ popsal Podracký.
Kromě římskokatolické církve působí v Karlovarském kraji také představitelé československé husitské církve a také židovského náboženství. „Naším úkolem je kromě jakési duchovní útěchy také zajistit, aby i člověk na sklonku svého života byl vnímán jako plnohodnotná lidská bytost a aby se tak sám i cítil. V době, kdy je zdravotní personál přetížen administrativou a zahlcen přesnými technologickými postupy, je dobré nezapomínat, že na obou stranách jsou stále lidé,“ popsal kněz československé husitské církve Lukáš Bujna.
Zástupce judaismu Lukáš Květoň připomněl, že nemocnice by měly být připraveny i na příjem pacientů z jiných náboženství. Do lázeňských Karlových Varů totiž stále častěji míří například turisté z Izraele, ale například i z muslimských zemí. „Pokud nemocnice přijme ortodoxního žida, měla by být připravena na to, že by bylo vhodné, aby byl například ošetřován osobou stejného pohlaví, nebo aby mu nebylo servírováno vepřové maso,“ řekl Květoň.
Duchovní podporu a útěchu umí představitelé církví poskytnout nejen samotným nemocným, ale případně i jejich blízkým. Kromě nemocnic v Karlovarském kraji docházejí také například do domovů důchodců a tuto sociální službu nabízejí i ve svých vlastních zařízeních.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons ň, nemocnica Karlovy Vary