V Dobřanech budou unikátní varhany, na jakých skládal hudbu Bach

Dobřany – Kostel sv. Mikuláše v Dobřanech na jižním Plzeňsku by měl získat unikátní varhany, za nimiž by se měli sjíždět hudebníci a varhaníci z celé Evropy. Do vzácné barokní varhanní skříně chtějí v Dobřanech postavit takový nástroj, na jakém komponoval většinu svých stěžejních varhanních skladeb Johann Sebastian Bach. Složení a podobu varhan má určit mezinárodní komise odborníků, kterou jmenoval nadační fond Přátelé dobřanských varhan. Nástroj, který vznikne, nebude mít zřejmě nikde jinde v Evropě obdoby, řekl dnes ČTK předseda správní rady nadačního fondu Jiří Štancl.

Než ale kostel na dobřanském náměstí rozezní hudba z bachovských varhan, potrvá to ještě několik let. Štancl odhaduje deset až patnáct let, první odhady nákladů hovoří zhruba o 20 milionech korun. Technicky zřejmě nebudou mít varhany žádnou velkou zvláštnost. Jejich unikátnost bude v tom, že budou co nejvěrnější podobou nástroje, na kterém Bach skládal zásadní část své tvorby v kostele ve Výmaru na začátku 18. století. Tyto varhany ale shořely při ničivém požáru kostela a nikdo už nikdy nevytvořil nástroj se stejným zvukem a rozsahem. Dnes tak už není možné slyšet Bachovy skladby autenticky zahrané na nástroji, jaký měl v době jejich vzniku autor k dispozici.

„Z výmarských varhan se dochoval obrázek, ale nedochovala se jejich zapsaná dispozice, tedy souhrn a soupis rejstříků. Ale odborníci znají nějaké poznámky samotného Bacha, jak interpretovat některé části jeho skladeb, a z toho se dá usuzovat, jak ty varhany mohly vypadat,“ řekl Štancl. Dispozici varhan se pokusí sestavit mezinárodní komise složená ze tří varhanářů a varhanních virtuosů z Německa, ze tří Čechů a jednoho Itala. Podle jejich návrhu se pak vypíše výběrové řízení na zhotovitele nástroje. „Jsou to znalci Bacha a znalci tradiční stavby varhan. Předpokládáme, že bachovský ideál varhan dokážou sestavit, dodal Štancl.

S myšlenkou na vznik bachovských varhan přišli členové křesťanské Koinonie Jan Křtitel z Plzně-Litic, která v Dobřanech působí. Na podporu projektu se už uskutečnilo asi 14 benefičních koncertů, koinonie také například prodává víno, které dostala darem od sicilského vinaře. Další benefiční akce i případné žádosti o dotace se budou připravovat.

V dobřanském kostele varhany jsou, není to ale nijak vzácný ani cenný nástroj, navíc jsou v téměř neopravitelném stavu. Cenná je ale dřevěná skříň, vyrobená pravděpodobně někdy kolem roku 1600.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – Kostel sv. Mikuláše v Dobřanech

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář