Už třetí čínská křesťanka uspěla s žalobou na ministerstvo vnitra

Praha – Už třetí čínská křesťanka, které české ministerstvo vnitra odmítlo udělit azyl, uspěla u soudu s žalobou proti zamítavému rozhodnutí. Server iROZHLAS.czuvedl, že vnitro se bude muset po rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě případem zabývat znovu. Žena přicestovala do Česka na jaře 2016 spolu přibližně s osmdesáti příslušníky čínské podzemní církve. Požádali o azyl, ministerstvo vnitra ho udělilo ale jen osmi z nich. Sedm desítek neúspěšných žadatelů následně podalo na ministerstvo žalobu.

Podle úředníků azylového odboru ministerstva vnitra Číňanku v zemi nikdo nepronásledoval a nebyla porušena její lidská práva. „Ona přitom při azylovém pohovoru popsala zatčení, během kterého ji policisté fyzicky týrali,“ uvedl web.

Podle rozsudku čínskou křesťanku označovanou písmeny Y. S. v prosinci 2013 zadržela čínská policie během náboženského setkání v bytě u jiné věřící a odvezla k výslechu na stanici. „Poté, kdy neodpověděla na otázku, zda je předmětný občanský průkaz její, ji policista udeřil do ucha a křičel na ni, jestli je hluchá. Následně ji udeřil několikrát do hlavy,“ popisuje se výslech na policii v rozsudku.

Následně ji policista nutil stát s rukama nataženýma před sebe, na které jí položil dřevěnou tyč. „Potom jí řekl, že v tom postoji musí vydržet pět minut a pokaždé, když žalobkyni tyč spadla, tak ji bil a přinutil začít znova. Následovaly různé formy psychologického týrání,“ pokračuje rozsudek. Když policisté viděli, že Y. S. nemůže stát, nutili ji podle dokumentu běhat po obvodu místnosti se závažím, které jí přivázali na nohy, a když měl policista pocit, že běží pomalu, tak ji opět bil tyčí. Kromě toho jí nedovolil použít toaletu.

Krajské soudy v Ostravě a v Pardubicích rozhodly ještě v několika dalších případech, čínští žadatelé ale uspěli jen ve třech z nich, včetně tohoto. Ti, kteří byli neúspěšní, se nyní obracejí s kasačními stížnostmi na Nejvyšší správní soud, dodal iROZHLAS.cz.

Ministerstvo vnitra už dřív uvedlo, že žadatelé o ochranu musí prokázat, že ve vlasti čelí pronásledování. Pro udělení azylu nestačí to, že člověk je příslušníkem menšiny či menšinové komunity. Křesťané v Číně patří k pronásledovaným skupinám. Komunistický režim sice katolictví i protestantství uznává, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve úřady potírají.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie – budova Ministerstva vnitra

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář